EIA obniżyła prognozę produkcji ropy w USA

opublikowano: 13-03-2019, 06:22

Amerykański rząd obniżył swoją prognozę wydobycia ropy. To pierwszy taki przypadek od sześciu miesięcy. Rewizja prognozy podyktowana została wycofywaniem się producentów z części odwiertów na polach łupkowych i w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Choć nadal oczekiwany jest nowy rekord wydobycia, EIA obniżyła swoją prognozę na 2019 r. do 12,3 mln baryłek ropy dziennie. To o około 110 tys.  baryłek mniej niż zakładała wcześniejsza projekcja. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. REUTERS/Todd Korol/File Photo/Forum

W 2020 r. produkcja ma osiągnąć natomiast poziom 13,03 mln baryłek ropy dziennie. W tym przypadku rewizja osiągnęła wartość około 170 tys., baryłek dziennie. 

To dopiero początek -  powiedział Phil Flynn, starszy analityk w Price Futures Group Inc. w Chicago. Wyjaśnia, że „…rzeczywistość jest taka, że wielu z producentów nie zarabia pieniędzy i ciężko im jest utrzymać te poziomy produkcji. Każde wycofanie sprawi, że trudniej będzie utrzymać wyższą trajektorię wydobycia ropy naftowej”.

Liczba amerykańskich platform spadła w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od 10 miesięcy, co sugeruje, że tempo wzrostu produkcji może spowolnić.

Zdaniem EIA, większość wzrostu oczekiwanego w 2020 r. będzie pochodziła z permskiego basenu Zachodniego Teksasu i Nowego Meksyku, a nie mniejszych pól łupkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Ropa , USA