Eko-Okna inwestują 110 mln zł

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Firma ze Śląska, która zatrudnia 4,2 tys. osób, po raz pierwszy skorzysta ze zwolnień podatkowych.

Jednym z celów uruchomionej we wrześniu Polskiej Strefy Inwestycji, która zastąpiła ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych, było umożliwienie otrzymania zwolnienia z CIT dla inwestycji na terenie całego kraju, a nie tylko na wybranych działkach. Teraz przedsiębiorca nie musi czekać na zmianę granic strefy, na co zgodę musiał wydać rząd, co niekiedy trwało ponad rok. Z nowych rozwiązań skorzystała polska spółka Eko- -Okna z Kornic w powiecie raciborskim, której Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wydała decyzję.

DZIESIĄTKI FIRM:
DZIESIĄTKI FIRM:
Kierowana przez Janusza Michałka KSSE wydała w ubiegłym roku najwięcej zezwoleń: 58. W obecnym wydała 39 zezwoleń i podjęła sześć decyzji. Tych drugich więcej na koncie ma tylko Warmińsko-Mazurska SSE.
Fot. ARC

— Nasz nowy inwestor wybuduje halę produkcyjno-magazynową w Kornicach i zakupi środki trwałe przeznaczone m.in. do produkcji stolarki budowlanej oraz szyb zespolonych. Firma Eko-Okna zainwestuje 110 mln zł, zatrudni 50 pracowników i utrzyma dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 4,2 tys. osób — mówi Janusz Michałek, prezes KSSE.

Firma działa od 1998 r., produkuje okna, drzwi, rolety, bramy, ogrodzenia i moskitiery. Ma pięć hal produkcyjnych i wytwarza dziennie 6 tys. okien dla 9 tys. odbiorców z 33 krajów. Na stronie internetowej podaje też, że mają 5 tys. pracowników. Z raportu finansowego spółki wynika, że na koniec 2017 r. spółka zatrudniała 3,1 tys. osób, o 900 więcej niż rok wcześniej (a w 2016 r. zwiększyła zatrudnienie dziesięciokrotnie). Przychody w ubiegłym roku wyniosły 919,4 mln zł (wobec 633,3 mln zł w 2016 r.), a zysk netto spadł nieznacznie — z 41,6 do 40,6 mln zł. Z roku na rok rosną natomiast kapitały własne spółki, która w 2015 r. przekształciła się w akcyjną. W 2017 r. wyniosły 193,9 mln zł.

Eko-Okna to szósta firma, która otrzymała decyzję KSSE. Od września dostały je cztery duże firmy, w tym dwie z Polski i dwie zagraniczne, oraz jedna średnia rodzima spółka. Trwają przygotowania do wydania decyzji dla czterech. Do początku września KSSE wydała 39 zezwoleń (na poprzednich zasadach), w których firmy obiecały 1,7 mld zł nakładów i stworzenie 1,3 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane