Ekolodzy popierają kolej

AJ
opublikowano: 08-02-2011, 00:00

W liście do unijnego komisarza organizacje ekologiczne apelują, by nie przesuwać dotacji na drogi.

W liście do unijnego komisarza organizacje ekologiczne apelują, by nie przesuwać dotacji na drogi.

Niedawno rząd ukarał PKP PLK za zbyt wolne wydawanie unijnych funduszy, odbierając im 4,8 mld zł przetargowych oszczędności. Jeśli na ten ruch zgodę wyrazi Komisja Europejska (jej stanowisko poznamy najwcześniej w marcu), pieniądze popłyną na drogi. To może być dopiero początek cięć kolejowych wydatków, dlatego głos w dyskusji zabrały organizacje ekologiczne. W liście do Johannesa Hahna, komisarza ds. polityki regionalnej, zaapelowały o nieprzesuwanie pieniędzy.

— Jest wiele możliwości wykorzystania tych dotacji zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Polskie władze niewiele robią w sprawie kolei, które są ekologicznym środkiem transportu. Tymczasem stan infrastruktury kolejowej wciąż się pogarsza — twierdzi Krzysztof Rytel ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze, jednego z 20 sygnatariuszy listu.

Ekolodzy obawiają się przede wszystkim, że pieniędzy zabraknie na projekty związane z modernizacją odcinka Warszawa Okęcie —Radom i linii E 75 Rail Baltica na trasie Warszawa Rembertów — Zielonka — Tłuszcz (ostatni projekt nie powinien być jednak zagrożony, ponieważ jest oczkiem w głowie Komisji Europejskiej). Dodają, że jeśli zabraknie nowych projektów kolejowych do dofinansowania, unijne pieniądze zamiast na drogi, powinny popłynąć na poprawę infrastruktury, która jest w opłakanym stanie.

— Myśleliśmy o remontach, ale Bruksela nie godzi się na ich finansowanie — mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialny za Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane