EKP chce zaoszczędzić na konsolidacji

Tomasz Krzyżanowski
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Grupa Elektrim Kable Polskie kontroluje ponad połowę polskiego rynku kabli i przewodów. By sprostać konkurencji myślenickiej Telefoniki, spółka chce wyodrębnić w ramach grupy zakłady pracy chronionej. Wojciech Opalko, prezes EKP, ocenia, że przyniesie to kilka milionów dolarów oszczędności.

Mimo kryzysu na światowych rynkach Elektrim Kable Polskie zwiększył eksport w ubiegłym roku, który w 1998 roku osiągnął wartość 120 milionów dolarów. Jego udział w całości sprzedaży wzrósł w ubiegłym roku do 32 proc. Ekspansja na rynkach światowych była możliwa między innymi dzięki niższym o połowę, w porównaniu ze światowymi potentatami, udziale wynagrodzeń w całości kosztów produkcji. Fuzja ma dodatkowo scentralizować eksport i wyeliminować wewnętrzną konkurencję pomiędzy zakładami.

— Największa część naszego eksportu skierowana jest na rynek niemiecki, ale nie oznacza to rezygnacji z kierunku wschodniego. Nie wykluczamy zainwestowania w strefy wolnocłowe na Ukrainie, która w przyszłości może stać się bardzo obiecującym rynkiem — mówi Wojciech Opalko, prezes EKP.

Elektrim Kable zamierza również wydzielić ze swej struktury zakłady pracy chronionej, by móc skuteczniej konkurować z Telefoniką, która jako ZPC korzysta z szeregu ulg.

Walka z Telefoniką może się w najbliższym czasie stać dla Elektrimu trudniejsza, również dlatego, że ważny odbiorca kabli na rynku krajowym, jakim jest TP SA, bez entuzjazmu patrzy na gwałtowną ostatnio ofensywę Elektrimu w branży telekomunikacyjnej.

Niewykluczone, że będzie to jednocześnie oznaczało zmniejszenie ilości zamówień dla Elektrimu Kable Polskie ze strony Telekomunikacji Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / EKP chce zaoszczędzić na konsolidacji