Ekspansja szansą na rozwój polskich przedsiębiorstw

opublikowano: 02-06-2016, 22:00

Przenoszenie produkcji do Polski — to strategia rodzimych firm przy przejmowaniu zagranicznych podmiotów.

Aby Polska mogła w perspektywie jednego pokolenia wydostać się z pułapki średniego dochodu, potrzebne są nie tylko odpowiednie zasoby pracy i kapitału, ale i wzrost produktywności. Co mogą zrobić polskie firmy, aby przyczynić się do poprawy efektywności? To przeanalizowały Deloitte i Bank DNB, autorzy raportu „Kierunki 2016”. Główny wniosek — polskie przedsiębiorstwa muszą przejmować zagraniczne podmioty i przenosić część produkcji do naszego kraju.

Jeśli Polska miałaby podążać drogą podobną do Hiszpanii i osiągnąć poziom konwergencji 75 proc. PKB Niemiec na mieszkańca około 2050 r., to średnie realne tempo wzrostu PKB w naszym kraju musi wynieść 2,4 proc. To oznacza, że średnia stopa inwestycji w polskiej gospodarce musiałaby osiągnąć poziom około 22 proc. Przy średniej stopie oszczędności w latach 1995-2015 na poziomie 18 proc. oznaczałoby to lukę inwestycji i oszczędności na poziomie 4 proc. PKB rocznie i ciągle wysoki deficyt kapitału.

Jak go uzupełnić? — Polskie firmy powinny zwiększać swoje oszczędności i poprawiać zyski głównie poprzez ekspansję na rynki UE i przejmowanie zachodnich podmiotów. Część produkcji byłaby przenoszona do kraju, a pozyskiwana technologia pozwalałaby podnosić krajową produktywność czynników produkcji. Spora część polskich przedsiębiorstw prowadzi już taką politykę. Kluczowe jest to, aby ten trend wzmocnić i podtrzymać w długim okresie — mówi Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

38 proc. pytanych przedsiębiorców deklaruje, że z powodzeniem realizowało zagraniczne przejęcia. Natomiast 18 proc. firm nie ma jeszcze na koncie tego typu realizacji, ale je planuje. Ten sam sondaż potwierdza, że strategia, którą najczęściej realizują firmy przy przejmowaniu zagranicznych podmiotów, to przenoszenie produkcji do Polski — robi tak 40 proc. spośród nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu