Eksperci B+R zapraszają do klubu

opublikowano: 12-05-2015, 00:00

Wsparcie biznesu: Wymiana doświadczeń i wspólne przedsięwzięcia — to cele pierwszego w Polsce stowarzyszenia specjalistów od badań i rozwoju

Działy polskich firm zajmujące się sferą badań i rozwoju zwykle pracują oddzielnie — z różnych powodów nie kooperując z innymi przedsiębiorstwami. Główna przyczyna: prowadzą unikalne innowacyjne projekty i prace, które mogą poprawić ich pozycję w wyścigu o rynek. Ale też jest wiele pól, na których przedstawiciele działów B+R mogą skutecznie współdziałać. Chodzi np. o wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wspólne przedsięwzięcia branżowe. Jeśli już są organizowane spotkania, które temu służą, mają one zwykle niewielką skalę. Aby kooperacja była lepsza, liderzy od badań i rozwoju postanowili stworzyć stowarzyszenie dotyczące tego obszaru.

— Nie ma wielu inicjatyw faktycznie łączących biznesowe środowisko B+R z naukowcami. Ten klub ma łączyć te światy, ma być platformą współpracy — i tworzy się w idealnym momencie, bo niebawem do Polski przyjdą olbrzymie fundusze na badania i rozwój — mówi Michał Gwizda z Crido Taxand, które jest partnerem przedsięwzięcia.
Zobacz więcej

ZDĄŻYĆ PRZED FUNDUSZAMI:

— Nie ma wielu inicjatyw faktycznie łączących biznesowe środowisko B+R z naukowcami. Ten klub ma łączyć te światy, ma być platformą współpracy — i tworzy się w idealnym momencie, bo niebawem do Polski przyjdą olbrzymie fundusze na badania i rozwój — mówi Michał Gwizda z Crido Taxand, które jest partnerem przedsięwzięcia. ARC

— Wśród działów B+R widać potrzebę powstania wspólnej platformy, która będzie służyła wymianie informacji i pobudzaniu wspólnych działań. Oczekuje tego wiele firm, które chcą zwiększyć swoją innowacyjność i wyróżniać się na rynku, nie tylko polskim, ale też międzynarodowym. Przedsiębiorcy chcą też wiedzieć, jak lepiej współpracować z ośrodkami naukowymi i sięgać po dotacje na prace badawcze. Odpowiedzią na te pytania i potrzeby jest powstanie stowarzyszenia w formie klubu ekspertów B+R — mówi Magdalena Jackowska-Rejman, partner zarządzający z techBrainers, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Chcą znać nowości

Inicjatywa ma na celu zapoczątkowanie cyklicznych spotkań ekspertów. Miała już spotkanie założycielskie, na którym było ponad sto osób kierujących w swoich firmach działami B+R. Znaczną część stanowili przedsiębiorcy z sektora MSP. Uczestnicy brali udział w dyskusjach i debatach dotyczących B+R i możliwości rozwoju polskiej innowacyjności. Nowe stowarzyszenie zyskało nazwę techBrainers R&D Club.

— Idea powstania klubu B+R w Polsce jest świetna. Już dawno to środowisko powinno się sfederalizować, stworzyć rodzaj stowarzyszenia, żeby jego głos został usłyszany przez różne ministerstwa — uważa Pierre Orlewski z Goodyear Innovation Center.

Spotkanie pokazało, że firmy bardzo potrzebują wiedzy o nowościach ze sfery badań i rozwoju, głównie z ich branż.

— Interesują ich przede wszystkim nowości technologiczne i stan techniki w poszczególnych obszarach tematycznych. Temu będą poświęcone kolejne spotkania — mówi Magdalena Jackowska-Rejman.

Szansa przed B+R

Klub ma ułatwić współpracę i kontakty nie tylko między firmami, ale też instytucjami otoczenia biznesu i ośrodkami naukowymi. To ważne w aspekcie rozpoczynającej się nowej unijnej perspektywy, w której duża kasa czeka na przedsiębiorców i naukowców, którzy będą ze sobą współpracowali.

Oznacza to również zwiększenie roli jednostek B+R w firmach w najbliższych latach.

— Dla przedsiębiorstw inwestujących w prace badawcze i rozwojowe, współpracę z uczelniami wyższymi i instytucjami badawczymi nadszedł czas olbrzymiej szansy. Przedsiębiorcy powinni otworzyć się na nowe inicjatywy, zdobywać wiedzę od ekspertów i skupić się na pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej — mówi Michał Gwizda z Crido Taxand, które jest partnerem przedsięwzięcia.

— Współpraca między działami B+R poszczególnych firm może warunkować sukces najbliższych lat — chodzi o nowe wyzwania związane z wykorzystywaniem nowych funduszy UE. Dlatego klub liderów może spełniać kluczową rolę w wypracowaniu wspólnych działań — dodaje Piotr Popik, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza.

O dotacjach i centrach

Niebawem kolejne spotkania klubu. Teraz będą one miały charakter tematyczny, edukacyjny i będą organizowane w mniejszym gronie. Pierwsze dotyczą rozwiązywania problemów w działalności dzięki powiązaniom klastrowym i obszarowi open innovation. Te tematy szczególnie interesowały uczestników inauguracyjnego spotkania klubu. Przyjadą eksperci i praktycy, którzy będą mówili o różnych aspektach otwartych innowacji.

— Podczas inauguracji było też widać, że przedsiębiorcom brakuje informacji o możliwościach finansowania innowacji z funduszy unijnych. Tego będzie dotyczyło kolejne spotkanie. Dużym zainteresowaniem wśród specjalistów B+R cieszył się też temat tworzenia centrów badawczo-rozwojowych.Na oddzielne spotkanie temu poświęcone zaprosimy praktyków, którym udało się stworzyć takie centra — mówi Magdalena Jackowska-Rejman.

Podczas spotkań liderzy B+R będą analizowali studia przypadków przydatne pod kątem zdobywania funduszy z nowego unijnego rozdania. Ale działalność klubu nie ograniczy się tylko do organizacji wydarzeń. W planach jest tworzenie materiałów edukacyjnych, np. podsumowań i raportów o stanie techniki w poszczególnych branżach, zestawów dobrych praktyk i studiów przypadków.

Mogłyby z nich korzystać osoby zajmujące się w polskich firmach tematyką badań i rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu