Eksperci: Ropa w tym roku nie będzie tańsza

18-10-2004, 13:01

Rosyjscy eksperci uważają, że do końca tego roku ceny ropy naftowej na światowych giełdach nie spadną - podała w poniedziałek Agencja Ria Novosti.

W poniedziałek ceny ropy Brent na giełdzie w Londynie kształtowały się na rekordowym poziomie 50 dolarów za baryłkę. Na

giełdzie w Nowym Jorku baryłka ropy U.S. Crude Light przekroczyła przejściowo poziom 55 USD za baryłkę.

W opinii eksperta firmy inwestycyjnej "Metropol" Jewgienija Sotskowa, baryłka ropy w końcu tego roku może kosztować nawet 60 dolarów. Jego zdaniem, przyczyną tak wysokich cen jest "skoncentrowanie uwagi na spadku poziomu strategicznych zapasów w USA".

Ekspert z inwestycyjnej kompanii "Brokerkredytserwis" Maksim Szeni uważa, że dopóki popyt będzie na wysokim poziomie, ceny ropy będą kształtowały się w tym i w przyszłym roku powyżej średniego poziomu cen z poprzednich lat.

Jest on przekonany, że na kształtowanie się cen na światowych rynkach będą miały wpływ przede wszystkim: Rosja, Bliski Wschód i Nigeria. I od tego, jakie sygnały będą płynąć z tych rynków, ceny ropy mogą wahać się do 40 do 60 dolarów za baryłkę.

awy/ pwd/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Eksperci: Ropa w tym roku nie będzie tańsza