Czytasz dzięki

Eksperci: trzeba się przygotować na wysokie ceny ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-09-2005, 14:05

Polska i świat muszą być przygotowane na wysokie ceny ropy - uważają uczestnicy panelu "Sektor paliwowy: restrukturyzacja, inwestycje i rozwój", który odbył się w czwartek w Krynicy.

Polska i świat muszą być przygotowane na wysokie ceny ropy - uważają uczestnicy panelu "Sektor paliwowy: restrukturyzacja, inwestycje i rozwój", który odbył się w czwartek w Krynicy.

    Otwierający panel prezes PKN Orlen Igor Chalupec, przyznał, że jeszcze w styczniu br. podczas Forum Ekonomicznego w Davos, przesadą wydawała się zapowiedź grupy ekspertów, iż cena baryłki ropy może dojść do 80 USD. Tymczasem według Chalupca właśnie taka cena jest realna. Jego zdaniem, gwałtowny wzrost cen ropy związany jest z tym, że w sektorze nie było znaczących inwestycji od wielu lat i każde wydarzenie (prezes PKN Orlen wymienił zjawiska atmosferyczne, jak huragan Katrina, akty terrorystyczne, konflikty zbrojne) doprowadza do nierównowagi na rynkach paliw.

    Dyrektor przedstawicielstwa w Europie państwowego rosyjskiego koncernu  "Rosneft" Aleksandr Karpuszin zapewnił, że Rosja poważnie traktuje swoje zobowiązania dostawcy paliw, ale zaznaczył, że nie należy traktować jej jedynie jako źródła tanich surowców, lecz również poważnego partnera w inwestycjach.

    Dyskusja skoncentrowała się na zagadnieniach dotyczących m.in. podaży i popytu na rynku produktów naftowych oraz ewentualnych zagrożeń bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Karpuszin, odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa dostaw zaznaczył, że nawet w czasie zimnej wojny ZSRR nigdy nie zaprzestał dostaw i podkreślił układ wzajemnych zależności między dostawcami paliw a odbiorcami w Europie.

    Znaleźliśmy się w punkcie, w którym cena ropy przeszkadza w utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego Polski - uważa uczestnicząca w panelu wiceminister gospodarki Małgorzata Ostrowska.

    Inny uczestnik panelu, dyrektor zarządzający biura Roland Berger w Warszawie Artur Pielech, podkreślił, że popyt na ropę jest różny w różnych częściach świata. Na przykład w krajach starej Unii konsumpcja paliw, szczególnie benzyn, będzie malała ze względu na stagnację gospodarczą. Inaczej - jego zdaniem - będzie w Polsce, gdzie wzrost konsumpcji paliw jest przewidywany na 3 do 4 proc. rocznie. Szczególnie będzie to dotyczyło LPG.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Podobnie wysoki wzrost konsumpcji nastąpi w Stanach Zjednoczonych. Jednak - jego zdaniem - za wzrostem konsumpcji w USA nie nadąża tamtejsza infrastruktura. Pielech podkreślił, że w USA ostatnie rafinerie budowano w latach 70. Stąd gospodarka amerykańska będzie coraz bardziej uzależniona od importu, w tym z Unii Europejskiej, gdzie rafinerii jest za dużo jak na potrzeby krajów Unii.

    Według Pielecha, mimo zapowiedzi ze strony Rosji, że będzie ona budowała nowe rafinerie, nastąpi tam raczej modernizacja już istniejących, a główne inwestycje pójdą w wydobycie. Analityk nie obawia się zagrożenia ze strony Rosji w dostawach paliw do Polski. Jego zdaniem, kraje ten jest i będzie stabilnym partnerem.

    Pielech powiedział, że choć koncerny paliwowe zapowiadają diametralne zwiększenie wydobycia, to jednak trzeba pamiętać, że wymaga to czasu. Jego zdaniem, by rozpocząć wydobycie ropy ze średniej wielkości pola naftowego, koszt przygotowania takiego pola sięga 5-6 mld dolarów, a samo przygotowanie infrastruktury wymaga pięciu lat.

    Uczestniczący w dyskusji minister paliw i energetyki Ukrainy Iwan Płaczkow powiedział, że jego kraj będzie dążył do dywersyfikacji dostaw ropy i gazu. Jako jeden z przykładów takiej dywersyfikacji wymienił prace nad projektem Odessa-Brody. Minister powiedział, że eksperci już w tej chwili pracują nad analizami dotyczącymi przedłużenia tego projektu na odcinku Brody-Płock i Płock-Gdańsk. Ukraina - jak zaznaczył - pracuje nad rozwojem swej logistyki przesyłowej oraz unowocześnianiem alternatywnych źródeł energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane