Eksplozaja w rafinerii zachwiała rynkami akcji

(Marek Druś)
opublikowano: 23-03-2005, 22:22

Wiadomość o eksplozji w trzeciej pod względem wielkości amerykańskiej rafinerii zachwiała indeksami amerykańskich rynków akcji w końcówce sesji. Wywołała także wzrost kursu ropy w handlu posesyjnym na NYMEX. Wcześniej na rynkach niewielką przewagę miał popyt, co było przede wszystkim zasługą wyraźnego spadku kursu ropy.

Wiadomość o eksplozji w trzeciej pod względem wielkości amerykańskiej rafinerii zachwiała indeksami amerykańskich rynków akcji w końcówce sesji. Wywołała także wzrost kursu ropy w handlu posesyjnym na NYMEX. Wcześniej na rynkach niewielką przewagę miał popyt, co było przede wszystkim zasługą wyraźnego spadku kursu ropy.

Po wiadomości o eksplozji w rafinerii BP położonej na południe od Houston w Teksasie indeksy ‘zanurkowały’, jednak dzięki wcześniejszym wzrostom Dow Jones spadał na zamknięciu tylko o 0,14 proc., a Nasdaq zakończył sesję na poziomie z zamknięcia wtorkowej sesji. Podobnie było w przypadku S&P500.

Po ‘jastrzębim’ w tonie komunikacie FOMC po wtorkowym posiedzeniu, zakończonym siódmą z rzędu podwyżką stóp procentowych, obawy inwestorów zwiększyła wiadomość o wyższej niż oczekiwano inflacji cen detalicznych w lutym. Osłabił je jednak mocny spadek kursu ropy, spowodowany wiadomością o wzroście jej zapasów w USA do najwyższego poziomu od lipca 2002 roku. Kurs baryłki spadł o 4 proc. na zamknięciu sesji na NYMEX. Jej cena spadła poniżej 54 USD.

Wśród spółek ze średniej Dow Jones najmocniej staniały papiery General Motors, który według prasy prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży części udziałów swojej spółki finansowej. Spadek cen ropy skłonił inwestorów do pozbywania się akcji Exxon Mobil. Na Nasdaq w górę poszedł kurs telekomu MCI, który miał rozważyć w środę, czy przyjąć ofertę przejęcia złożoną przez Qwest, o 25 proc. wyższą od proponowanej przez Verizon.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane