Eksport rośnie, ale wolniej

BMK
opublikowano: 14-06-2005, 00:00

Cztery pierwsze miesiące roku okazały się całkiem dobre dla eksportu, który wzrósł w tym czasie w porównaniu z ubiegłym rokiem o 20,4 proc. i wyniósł ponad 22 mld EUR — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Import wzrósł o 6,9 proc. — do ponad 24 mld EUR, a ujemne saldo wyniosło 2,15 mld EUR.

— Te dane wnoszą niewiele nowego do ogólnego obrazu handlu zagranicznego. Skumulowane dane za cztery miesiące wskazują co prawda, że w kwietniu nastąpiło spowolnienie dynamiki eksportu, jednak nie ma zagrożenia, że w bilansie płatniczym zacznie się dziać coś złego — komentuje Marcin Mróz, główny ekonomista Societe Generale.

Największy wzrost obrotów odnotowaliśmy w eksporcie do Rosji (80,1 proc.), Węgier (32,3 proc.) i Wielkiej Brytanii (30,9 proc.). W imporcie największa dynamika dotyczy Niderlandów (23,6 proc.) i Chin (18,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Eksport rośnie, ale wolniej