Eksport rosyjskiej ropy spadł o 26 proc.

opublikowano: 28-03-2022, 15:38

W tygodniu zakończonym 23 marca eksport rosyjskiej ropy spadł o 26 proc. w porównaniu z poprzednim, informuje Bloomberg.

Średni dzienny eksport rosyjskiej ropy spadł we wspomnianym okresie do 495,3 tys. ton, co jest ekwiwalentem 3,63 mln baryłek dziennie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że choć dane nie wskazują powodów spadku, to nastąpił on w czasie kiedy wielu dotychczasowych importerów rosyjskiej ropy postanowiło poszukać alternatywnych dostawców w związku z napaścią Rosji na Ukrainę i nałożenie na kraj agresora bezprecedensowych sankcji.

Całkowite wydobycie ropy w Rosji w tygodniu zakończonym 23 marca spadło tylko o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim i wynosiło średnio 11,08 mln baryłek dziennie, wynika z wyliczeń Bloomberga.

Agencja przytacza kalkulacje analityków TS Lombard z których wynika, że w najgorszym scenariuszu eksport rosyjskiej ropy może w 2022 roku spaść o połowę, nawet o 2,3 mln baryłek dziennie. Zmusiłoby to Rosję do obniżenia o połowę także całkowitego wydobycia surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane