Eksport w maju: 53 mld zł

opublikowano: 03-07-2013, 00:00

W maju eksport z Polski wyniósł 52,7 mld zł — szacuje KUKE na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w maju oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych.

To o 4,2 proc. mniej niż w kwietniu, ale o 2,2 proc. więcej niż rok temu. Obecny spadek miesiąc do miesiąca nie jest typowy — zwykle maj przynosi wzrost obrotów. Jednak w br. wyniki eksportowe kwietnia były nadspodziewanie dobre. Na maj przypadła korekta. Wskazują na to dane o produkcji sprzedanej przemysłu oraz wynikach handlu hurtowego. Wyraźnie wyższy niż w ostatnich latach jest obecnie stosunek eksportu do produkcji sprzedanej przemysłu. Wyższy jest więc udział sprzedaży eksportowej w sprzedaży ogółem. Ponadto część towarów wyprodukowanych na rzecz rynku krajowego kierowana jest obecnie do odbiorców zagranicznych. Zdaniem KUKE, w br. eksport sięgnie 657 mld zł, czyli o 7,1 proc. więcej niż w 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu