El-Erian: "nowa normalność" może się wkrótce skończyć

„Nowa normalność” może się wkrótce skończyć, prognozuje Mohamed El-Erian, dyrektor generalny Pimco, największego na świecie funduszu obligacji, pisze serwis Moneynews.

El-Erian, ukuł ten termin w 2009 r. i opisał nim długotrwały okres powolnego wzrostu gospodarczego, wysokiego bezrobocia i problemów kredytowych i zadłużeniowych.
Mimo, że ten okres może wkrótce odejść, gospodarka nadal boryka się z wieloma zagrożeniami – twierdzi szef Pimco odnosząc się do problemów jakie targają Europą i Bliskim Wschodem oraz kłótni politycznych w Stanach Zjednoczonych.

Wskazuje, że krótkoterminowym zagrożeniem w USA jest odmowa podniesienia limitu zadłużenia.

W przypadku inwestorów nie chodzi tylko o odpowiednio wysoki wzrost przychodów. Nie chodzi tylko o gospodarkę. Chodzi także o ryzyko polityczne  -wyjaśnia El-Erian.

Kiedy po raz pierwszy użył określenia „nowa normalność” w 2009 r. zapowiadał, że okres ten potrwa trzy do pięciu lat.

To dopuszczalny czas dla sektora korporacyjnego na swoje uzdrowienie, i dla sektora nieruchomości na wyjście z tarapatów – oceniał strateg.

Wskazuje, że ostatnie dane makro, jak choćby mniejsza liczba tzw. nowych bezrobotnych, wzrost liczby rozpoczętych budów domów, wydanych pozwoleń na budowę sugerują, że kończy się opisywany przez niego okres.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Moneynews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / El-Erian: "nowa normalność" może się wkrótce skończyć