Elektrim dał DT wyłączność na przejęcie PTC do 31 lipca

12-05-2001, 06:45

W nocy z piątku na sobotę Elektrim poinformował o przyjęciu oferty Deutsche Telekom, który zaoferował 400 mln USD za przejęcie kontroli nad Polską Telefonią Cyfrową (sieć komórkowa Era). Niemcy dostali wyłączność na negocjowanie tej transakcji do 31 lipca. Piątkowe wydarzenia będą miały ogromny wpływ na przebieg poniedziałkowego WZA Elektrimu.

- Podpisanie oferty oznacza przyznanie Deutsche Telekom AG wyłączności do dnia 31 lipca 2001 r. (a nie jak omyłkowo podano - 30 czerwca 2001 r.). Z wyjątkiem przyznania wyłączności, pozostałe postanowienia oferty nie stają się wiążące dla spółki, dopóki Elektrim formalnie nie przyjmie jej na piśmie - czytamy w komunikacie Elektrimu.

Dodatkowym warunkiem transakcji z DT jest wniesienie do PTC wszystkich aktywów telekomunikacyjnych i internetowych, nie należących obecnie do spółki Elektrim Telekomunikacja. W podwyższonym kapitale PTC "osoba trzecia" wobec Elektrimu kupiłaby 3,45 proc. udziałów za 400 mln USD.

Projekt DT przewiduje przekształcenie PTC w spółkę akcyjną notowaną na giełdzie z zastrzeżeniem warunków rynkowych i innych warunków. Ponadto DT zadeklarował ugodę w postępowaniu arbitrażowym toczącym się między Deutsche Telekom, Elektrim i Elektrim Telekomunikacja.

- Po sfinalizowaniu transakcji z DT i po rozdziale naszej działalności energetycznej i telekomunikacyjnej, będziemy się koncentrować głównie na sektorze energetycznym, który stałby się naszą podstawową działalnością - powiedziała Barbara Lundberg, prezes Elektrimu, podczas piątkowej telekonferencji z inwestorami zagranicznymi.

Decyzja Elektrimu może całkowicie zmienić układ sił na poniedziałkowym zgromadzeniu akcjonariuszy. Do tej pory dawano Vivendi, akcjonariuszowi Elektrimu Telekomunikacja, bardzo duże szanse na przejęcie kontroli nad całym holdingiem. Jednak w obecnej sytuacji inwestorzy finansowi mogą skierować swoje poparcie ku Deutsche Telekom, który był wielokrotnie wymieniany jako idealny partner strategiczny warszawskiego spółki.

- 1,6 mld zł za pakiet 3,5 proc. to dużo i wskazywałoby na wycenę PTC w wysokości 11,4 mld USD (ok. 45,4 mld zł), czyli przeszło dwa razy więcej niż wynosiły wcześniejsze wyceny tej spółki (4,3 - 5,4 mld USD). Jeżeli by odrzucić z oferty 180 mln USD zaoferowanych wcześniej za 51 proc. udziałów w spółkach telekomunikacyjnych i internetowych Elektrimu to wycena PTC wyniosłaby 6,3 mld USD (ok. 25 mld zł) i byłaby rozsądna uwzględniwszy przejęcie kontroli - komentuje Piotr Kajczuk z DM WBK.

Przeciwnicy obecnego zarządu odpowiedzieli błyskawiczną ripostą, w postaci groźby przedłożenia do wcześniejszego wykupu wartych ponad 1,5 mld zł obligacji zamiennych. Realizacja tego scenariusza postawiłaby Elektrim w obliczu niewypłacalności.

- Posiadacze papierów musieliby wcześniej udowodnić na podstawie sądowego wyroku, że spółka złamała warunki emisji obligacji - uspokaja Jacek Walczykowski, wiceprezes Elektrimu.

Na wszelki wypadek Barbara Lundberg szuka już funduszy na ten cel, informując, że środki pozyskane od DT w zamian za kontrolę na PTC wraz ze środkami uzyskanymi ze sprzedaży Portu Praskiego i Elektrimu Kable zostanę przeznaczone na wykupienie od inwestorów obligacji zamiennych na akcje.

W piątkowych notowaniach akcje Elektrimu podrożały o 5,4 proc., rosnąc do 29,3 zł przy bardzo wysokich obrotach.

ONO, MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Elektrim dał DT wyłączność na przejęcie PTC do 31 lipca