Elektrim i IT mocno poprawiły wyniki rynku

Marek Druś
17-09-2002, 00:00

Krajowi inwestorzy wykazali się w poniedziałek niezwykłą odpornością na sygnały z rynków zagranicznych. Na graczach z GPW nie zrobiły wrażenia ani spadki w pierwszej fazie notowań na giełdach europejskich, ani negatywne otwarcie sesji w USA.

Sesja zaczęła się od minimalnego spadku indeksów, niemal natychmiast zaczęły one jednak rosnąć. Trwało to przez pierwsze kilkadziesiąt minut notowań. Po upływie tego czasu wiele się już nie zmieniło. Choć z rynków zagranicznych, osłabionych w pierwszej fazie notowań wyprzedażą papierów ubezpieczycieli, dochodziły na warszawską giełdę niepokojące sygnały, nie widać było, aby krajowi inwestorzy bardzo się tym przejmowali. Podobnie było w przypadku spadków, którymi zaczęły sesje giełdy w USA.

Od początku notowań dużym popytem cieszyły się akcje Elektrimu. Jego papiery straciły w piątek ponad 38 proc. na wartości w związku z informacją o wpłynięciu do sądu wniosku zarządu spółki o ogłoszenie jej upadłości. Weekend pozwolił uspokoić nastroje. Część inwestorów zapewne uznała, że akcje spółki są doskonałym instrumentem spekulacji. Od początku poniedziałkowej sesji cieszyły się zatem znacznym popytem, kończąc ją ponad 26-proc. wzrostem kursu. Czas na zastanowienie miała także KPWiG, która zajmie się sprawą domniemanych przecieków dotyczących wniosku o upadłość spółki oraz związanych z tym piątkowych transakcji.

Na ostatnich kłopotach Elektrimu nieoczekiwanie skorzystał Optimus. Władze giełdy zdecydowały, że to właśnie ta spółka zastąpi warszawski holding w indeksie WIG 20. Wiadomość ta wywołała gwałtowne zainteresowanie papierami Optimusa. W piątek kończyły one sesję ponad 4-proc. spadkiem kursu przy zaledwie 77 tys. zł obrotów. Właściciela zmieniło wtedy 6,8 tys. akcji spółki. W poniedziałek papiery Optimusa zdrożały o prawie 19 proc., przy obrotach ponad 2 mln zł. Wolumen wymiany akcji spółki przekroczył 170 tys. sztuk.

Podobnie jak miało to miejsce w trakcie ostatnich sesji, zamknięcie zwyżką ostatnich notowań na Nasdaq dobrze wpłynęło na wycenę papierów spółek branży informatycznej. Widać to było szczególnie na papierach Softbanku i Prokomu, najmocniej skorelowanych z amerykańskim rynkiem. Popyt na akcje Optimusa wywołał również wzrost zainteresowania papierami Grupy Onet.

Zdecydowanym wzrostem ceny zakończył poniedziałkową sesję Mostostal Gdańsk, mimo że zaczął ją zdecydowanym spadkiem. W piątek akcje spółki straciły ponad jedną czwartą wartości, co wiązało się z wiadomością o dwóch wnioskach o ogłoszenie jego upadłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim i IT mocno poprawiły wyniki rynku