Elektrim przejmie kontrolę nad PTC

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 18-05-1999, 00:00

Elektrim przejmie kontrolę nad PTC

Wczoraj Elektrim podpisał z BRE Bankiem i Kulczyk Holding warunkową umowę w sprawie nabycia za 679,4 mln USD udziałów zapewniających łącznie 15,8 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników Polskiej Telefonii Cyfrowej. Po spełnieniu warunków umowy Elektrim zwiększy swój stan posiadania w spółce do 49,9 proc., co praktycznie pozwoli mu na przejęcie kontroli nad PTC, gdyż jego podmiot stowarzyszony, Elektrim-Autoinvest, jest właścicielem 1,1 proc. akcji operatora.

POZOSTAŁE walory PTC przypadną prawdopodobnie Deutsche Telekom, który podobno jest zainteresowany odkupieniem udziałów w tej spółce od Media One — właściciela US West. Już teraz Niemcy poprzez swoją spółkę DeTe Mobil sprawują kontrolę nad identycznej wielkości pakietem walorów PTC.

PODOBNY układ może również wystąpić w El-Necie, który powinien wkrótce otrzymać koncesję na telefonię lokalną w Warszawie.

ELEKTRIM szuka partnera strategicznego. Deutsche Telekom jest wspaniałą firmą i chcielibyśmy, żeby z nami współracował, ale negocjujemy także z innymi — poinformowała Ewa Bojar, rzecznik prasowy spółki.

NIEWYKLUCZONE, że Niemcy będą także jednym z inwestorów, do których Elektrim skieruje obligacje zamienne. Decyzję w sprawie emisji tych walorów ma podjąć NWZA spółki, które zostało zwołane na 28 maja.

ELEKTRIM czekają bardzo duże nakłady inwestycyjne. Holding zamierza skoncentrować się na najbardziej perspektywicznych sektorach gospodarki: telekomunikacji, kablach i energetyce. Pod koniec marca prawie za 88 mln USD Elektrim kupił on od Skarbu Państwa 20 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Na finalizację czeka także transakcja nabycia udziałów w Bresnan International Partners Poland, współwłaściciela sieci telewizji kablowej Aster City. Za 100 proc. udziałów tej pierwszej firmy Elektrim ma zapłacić 325 mln USD. Na finalizację czekają również umowa nabycia 100 proc. akcji Pilickiej Telefonii. W sprawie zakupu udziałów w Poland Telecom Operators negocjacje wciąż trwają.

W UBIEGŁYM roku przychody Elektrimu wyniosły prawie 638 mln zł. Spółka matka poniosła stratę na działalności operacyjnej wysokości prawie 116 mln zł. Rok zakończył się ponad 82-milionową stratą netto. Oficjalny raport finansowy za rok 1998 ukaże się jednak dopiero na dzień przed NWZA spółki. Przesunięcie terminu, jak poinformował Elektrim, jest spowodowane niewydaniem do 14 maja opinii biegłego rewidenta. Wraz z raportem rocznym przekazany zostanie raport skonsolidowany spółki za rok 1998.

POCZĄTEK tego roku nie należy do najlepszych dla spółki matki. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 1999 roku przychody Elektrimu wyniosły 142,3 mln zł, czyli prawie o 17 proc. mniej niż przed rokiem. Strata operacyjna sięgnęła 5,6 mln zł, ponad 4 mln więcej niż rok wcześniej. Strata netto natomiast wyniosła prawie 28 mln zł, podczas gdy w pierwszych trzech miesiacach ubiegłego roku było prawie 14,5 mln zł zysku. Także cash flow z działalności operacyjnej był na minusie. Po pierwszym kwartale spadł on do –91,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Elektrim przejmie kontrolę nad PTC