Elektromontaż dalej od szczytów

Kamil Zatoński
06-06-2007, 00:00

Nie na taki rozwój wypadków po walnym liczyli inwestorzy

Drobni akcjonariusze Elektromontażu Warszawa mają prawo czuć się zdezorientowani. Dokończone w poniedziałek, po czterotygodniowej przerwie, walne zgromadzenie przyjęło kluczowe uchwały o emisjach akcji, kierowanych do Elżbiety Sjöblom i Krzysztofa Kosiorka. Przegłosowano też, przy sprzeciwie skarbu państwa, sprzedaż budowlanej części przedsiębiorstwa wraz ze znakiem towarowym, a także zmianę nazwy firmy na Stormm. Zmienił się również skład rady nadzorczej, do której weszły osoby związane z tzw. grupą skierniewicką.

Cóż z tego, skoro kurs słabnie w szybkim tempie. Pod wspomniane informacje rósł za to już dwa razy: w kwietniu, przed przerwanym walnym (szczyt 19,20 zł), i od połowy maja (w poniedziałek na sesji dzienne maksimum wyniosło 18,65 zł). Tyle tylko że pomiędzy pierwszą a drugą odsłoną walnego wyprzedaż zabrała 30 proc. zwyżki, a w tym tygodniu kurs zanurkował ponad 10 proc. Na takie wahania inwestorzy muszą być przygotowani, bo o jednoznaczną ocenę wartości spółki bardzo trudno.

Elżbieta Sjöblom i Krzysztof Kosiorek w zamian za nowe akcje Elektromontażu wniosą do tej spółki udziały w firmie Mostostal-Export-Dom (MED). Jej głównym składnikiem majątku jest 1,5 mln walorów Gant Development i 98 proc. udziałów w ZREMB Chojnice. Walne wyceniło wnoszony pakiet na 123,5 mln zł. Co ciekawe, w projektach uchwał przed walnym z początku roku wycena opiewała na „zaledwie” 84,5 mln zł. Po emisji dwójka inwestorów kontrolować będzie 66 proc. akcji Elektromontażu, które rynek wycenia obecnie na ponad 250 mln zł.

Grupa skierniewicka po raz kolejny robi doskonały biznes. Kontrolowany przez Elżbietę Sjöblom Park Bronisze na początku roku miał 65,5 proc. akcji Elektromontażu Warszawa. Zaczął je stopniowo sprzedawać i zainkasował, w przybliżeniu, ponad 40 mln zł. Tymczasem kilka tygodni wcześniej Mostostal Export sprzedał znanej inwestorce cały Park Bronisze za zaledwie 7,2 mln zł.

Jeszcze bardziej zastanawiającą cenę miała niedawna transakcja sprzedaży ZREMB Chojnice na rzecz MED. Spółkę działającą w segmencie konstrukcji stalowych Mostostal Export zbył za 9,4 mln zł. Tymczasem firma ta wypracowała w ubiegłym roku 6,9 mln zł zysku operacyjnego i aż 4,86 mln zł zysku netto. Dla porównania, BBI Capital zapłacił 22,5 mln zł za kupowane od Mostostalu Export 65,5 proc. walorów ZEG, który ma wyższe zobowiązania niż ZREMB, a w ubiegłym roku zarobił tylko 1,56 mln zł. Chojnicka firma ma teraz wyjść na warszawską giełdę. Ciekawe, na ile wycenią ją właściciele MED.

co dalej

STORMM, CZYLI KTO?

Emocje po walnym Elektromontażu już opadły, ale jeszcze przez jakiś czas inwestorzy będą żyć spekulacjami na temat nowego profilu działalności firmy. Na razie znana jest tylko nazwa nowego podmiotu — Stormm. Brzmi groźnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Elektromontaż dalej od szczytów