Elektroniczne myto na nowych trasach

opublikowano: 21-06-2017, 22:00

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Kapsch Telematic Services planują od lipca poszerzyć sieć dróg objętych systemem opłat elektronicznych viaToll.

Obecnie obowiązuje on na 3,3 tys, km, a od lipca włączonych zostanie 360 km dróg. Wpływy z opłat za przejazd po trasach włączanych obecnie w system sięgną w najbliższej dekadzie 940 mln zł (po odliczeniu kosztów urządzeń i zarządzania). To szacunki uwzględniające obecny poziom stawek, które nie były podnoszone od początku wdrożenia w Polsce e-myta, czyli od 2011 r., i obecnie są najniższe w Europie. Marek Cywiński, szef Kapscha, informuje, że w ubiegłym roku polscy kierowcy wpłacili do niemieckiego systemu opłat 730 mln EUR, co stanowi około 18 proc. wpływów. Kierowcy zza wschodniej granicy zasilili viaToll niespełna 160 mln zł, co daje 9 proc. rocznych wpływów. O konieczności zwiększenia w Polsce stawek na razie nie mówi, ale podkreśla konieczność objęcia opłatami większej sieci, by kierowcy nie mogli ich unikać.

Zobacz więcej

Fot. Lukasz Dejnarowicz-FORUM

3,3 tys. km Tyle dróg jest objętych systemem opłat viaToll…

360 km …a tyle zostanie włączonych od lipca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu