Bank Citi Handlowy uruchomił elektroniczny system do obsługi faktoringu CitiTrade Portal. Sama platforma to nic nowego — coraz więcej banków również faktoring przenosi do internetu, w związku z czym papierowy obieg faktur przechodzi do historii. Jednak Citi Handlowy zapewnia, że jego nowy system wyróżnia się na rynku.
— Zanim powstał, odbyliśmy wiele rozmów i spotkań fokusowych z klientami, którzy podpowiadali nam, czego by oczekiwali po elektronicznej obsłudze finansowania — mówi Paweł Pszczółkowski, kierownik ds. projektów w Citi Handlowym. Istotnym usprawnieniem jest choćby jedno logowanie — aby dostać się do systemu obsługującego faktoring, wystarczy, że klienci Citi Handlowego zalogują się na platformę bankowości elektronicznej CitiDirectEB z użyciem tokena i automatycznie pojawi się zakładka faktoring, o ile z faktoringu korzystają.
— Idea platformy jest taka, żeby klient nie mnożył haseł do zapamiętania i wszystko mógł znaleźć w jednym miejscu — mówi Paweł Pszczółkowski.
Ponadto realizacja wniosku o finansowanie została skrócona z dwóch dni do dwóch godzin — wystarczy przesłać wniosek elektronicznie i czekać na odpowiedź. Przy tym klient może sobie sprawdzić całkowity koszt realizacji wniosku przed jego złożeniem, a do tego cały czas widzi aktualne informacje o wartości dostępnego limitu. Może również bez ograniczeń i bez dodatkowych kosztów korzystać z różnych alertów SMS i powiadomień, informujących o wszelkiego rodzaju zdarzeniach dotyczących faktur. O tym, co będzie monitorowane, w jakich godzinach i za pośrednictwem jakiego kanału, klient też decyduje sam.
Dane o fakturach można wprowadzać do systemu ręcznie albo za pomocą automatycznego importu danych z pliku. Do dyspozycji klientów są wcześniej zdefiniowane formaty oraz możliwość utworzenia własnych. Platforma umożliwia również zarządzanie portfelem dłużników. Bank nową platformą chce zainteresować w szczególności małe i średnie firmy, bo to dla nich prócz samego finansowania często liczą się także inne, dodatkowe usługi, jak choćby miękka windykacja. Za pośrednictwem CitiTrade Portalu można samodzielne ustawić, czy i kiedy bank ma wysyłać monity do dłużników. A jeśli do dłużnika zwraca się bank, to musi działać na niego mobilizująco. System będzie się rozwijał. Jeszcze w tym roku pojawią się dodatkowe produkty i funkcjonalności. Ale klienci nie będą bombardowani masą różnych zakładek — w systemie widoczne dla nich są tylko te opcje, z których korzystają.