Emeryci na ratunek rosyjskiej energetyce

Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl
opublikowano: 23-10-2014, 12:41

Ministerstwo energetyki Federacji Rosyjskiej zatwierdziło wnioski przedstawione przez Rosnieft i Novatek w sprawie kredytowych środków z Narodowego Funduszu Emerytalnego (NFE).

Potwierdził to minister energetyki Aleksander Nowak, który zgodnie z rosyjską procedurą przekazał zaakceptowane wnioski do ministerstwa rozwoju gospodarczego. Pomoc finansowa z NFE będzie polegać na sprzedaży temu Funduszowi akcji i obligacji specjalnie w tym celu emitowanych przez koncerny potrzebujące wsparcia na realizację wielkich inwestycji, akceptowanych przez Kreml.

Bloomberg

Już wcześniej, bo 16 października ministerstwo energetyki wstępnie zatwierdziło inny wniosek spółki Novatek o dofinansowanie ze środków NFE w kwocie 150 mld rubli na realizację projektu Jamał LNG. Nowak przypomniał również, że uprzednio z wnioskiem o dofinansowanie, zwrócił się do rządu Rosnieft. Wg informacji TASS, jednak prezes Rosnieftu Igor Sieczin zwrócił się do rządu o „przyznanie pożyczki” a nie o udzielenie pożyczki. Sieczin stwierdził, że jest za wcześnie, aby mówić o wysokości potrzebnej kwoty, chodzi jedynie o stworzenie możliwości jej uzyskania, a nie o otrzymanie. Chodzi też o dyskutowanie warunków przyszłej pożyczki. – Oczywiście, że bardziej opłacalna jest pożyczka otrzymana w kraju, a nie zagranicą – stwierdził Sieczin, który podkreślił, że finansowa sytuacja Rosnieftu jest lepsza niż jego zagranicznej konkurencji. – Zapotrzebowania na kredyty są przewidziane harmonogramem. Nasz wniosek pożyczkowy do rządu o środki z NFE nie wynika z wymagalnego zadłużenia Rosnieftu – zakończył.

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział nieco wcześniej, że Rosnieft i Novatek do końca br. będą mogły uzyskać po 80 – 150 mld rubli z Narodowego Funduszu Emerytalnego.

Tymczasem wg TASS Rosnieft wystąpił o przyznanie kwoty w wysokości 2 bln rubli z NFE, potwierdził to Siłuanow. Miało to miejsce 21 października. Termin rozpatrzenia tego wniosku to jak się wydaje – 20 dni. Stan aktywów finansowych Narodowego Funduszu Emerytalnego na dzień 1 października 2014 r. wynosił 3,27679 bln rubli. Według zarządu NFE limit środków, które mogą być inwestowane w akcje i obligacje spółek rosyjskich realizujących duże projekty, wynosi 60 proc. posiadanych aktywów. Pod koniec ub.r. rząd zatwierdził kredyt 150 mld rubli na program budowy Obwodnicy Centralnej i na projekty rozwojowe kolei transsyberyjskiej (BAM). W połowie bieżącego roku rząd zatwierdził pożyczkę 114 mld rubli z funduszy inwestycyjnych na wsparcie projektów Rossetti, Rostelecom oraz Kyzył-Kuragino. Obecnie zarówno ministerstwo finansów jak i ministerstwo rozwoju gospodarczego uważają, że Rosnieft i Novatek mogą otrzymać po 80-150 mld rubli z Narodowego Funduszu Emerytalnego każdego roku. Ale ministerstwo rozwoju gospodarczego wątpi, czy te środki będą dostępne już w bieżącym roku. Zabraknie czasu na przejście całej procedury – uważa szef tego ministerstwa. I bardzo niewiele firm zdąży z tą procedurą jeszcze w b.r.

Oficjalnie Krem ocenił, że do tego rodzaju wsparcia środkami z NFE mają prawo koncerny, które wskutek sankcji straciły dostęp do światowych rynków kapitału, ale ich stabilność finansowa jest wystarczająco dobra. Do takich koncernów należą Rosnieft i Novatek. Premier Dmitrij Miedwiediew zapewnił tym koncernom finansową pomoc zabezpieczającą przed skutkami sankcji zachodnich. „Wobec tego rodzaju nieuczciwych praktyk Zachodu nie ma wątpliwości, że państwo rosyjskie udzieli zawsze rosyjskiemu biznesowi wszelkiego wsparcia” – deklarował Miedwiediew w czasie spotkania z szefem Novateku Leonidem Michelsonem.

Tekst pochodzi z portalu:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl

Polecane