Emerytury pomostowe sfinansujmy solidarnie

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dotyczące istotnego zawężenia grupy osób uprawnionych do przejścia na wcześniejsze emerytury.

Przyjęte przez resort założenia projektu ustawy przewidują, że prawo do wcześniejszej emerytury uzyskiwałyby osoby zatrudnione na stanowiskach pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Prawo takie objęłoby nieco ponad 300 tys. osób, podczas gdy dotychczas uprawniona grupa szaco- wana jest na ponad 1,2 mln osób. Docelowo żadna grupa zawodowa, poza górnikami, nie zachowałaby branżowego prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

KIG jednocześnie zgłasza istotne zastrzeżenie do zaproponowanego sposobu finansowania emerytur pomostowych. Zdaniem środowisk gospodarczych, ich kosztami nie powinni być obciążani tylko pracodawcy. Uprawnienia do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powinny stanowić wyjątek od reguły, natomiast same świadczenia powinny być finansowane ze składek wspólnie opłacanych przez pracowników i pracodawców.

Zgodnie z propozycją MPiPS utworzony zostałby fundusz emerytur pomostowych, działający w formie państwowego funduszu celowego. Pracodawcy wpłacaliby do niego składki w wysokości 3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od każdego uprawnionego pracownika. Projekt zakłada więc, że to właśnie składki pracodawców pokrywałyby większość wydatków na emerytury pomostowe.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu