Energa zainwestuje 0,5 mld zł w PGG

ISBNEWS
opublikowano: 20-04-2016, 15:21

Energa obejmie 15-16 proc. udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), a jej zaangażowanie finansowe w projekt to 500 mln zł, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Energa stanie się jednym z wielu wspólników PGG i będzie posiadać 15-16% udziałów w Grupie. To dodatkowy plus w kontekście budowy elektrowni w Ostrołęce, ponieważ będzie niejako właścicielem dostawcy węgla" - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii
Tomasz Adamowicz/FORUM

"Uzgodniliśmy, że kwota zaangażowania Energii w projekt PGG to 500 mln zł" - dodał minister, pytany o poziom zaangażowania gdańskiej spółki.

Według niego, zawarto także porozumienie z bankami, które zgodziły się na restrukturyzację zadłużenia. Dzięki temu nowa spółka będzie posiadać środki na bieżące funkcjonowanie i rozwój.

"W kontekście powstania PGG istotne jest również to, że w ciągu 3 lat w Polsce rozpocznie się budowa 2-3 nowych bloków węglowych. Mimo tak szerokich planów nie zapominamy oczywiście o OZE i [...] chcemy, by w miksie energetycznym miały one 25-30-proc udział" - powiedział także Tchórzewski. 

W połowie marca Energa złożyła niewiążącą ofertę warunkową udziału w inwestycji w ramach procesu pozyskiwania inwestorów kapitałowych przez PGG w kwocie do 600 mln zł.

Wczoraj związkowcy z Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele Ministerstwa Energii i zarząd spółki uzgodnili wspólny projekt porozumienia, który umożliwia powołanie PGG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNEWS

Polecane