Energia z wierzby ogrzeje stolicę

DI
opublikowano: 14-03-2014, 00:00

Złap kontrakt

PGNiG Termika chce pozyskać w tym roku blisko 2 tys. ton biomasy rolnej dzięki zbiórce wierzby energetycznej. Spółka uprawia tę roślinę na 385 ha. Pierwsze tegoroczne zbiory przeprowadzono w styczniu i w lutym na czterech plantacjach — w Ruszkowie (gmina Działdowo), w Boglewicach (gmina Jasieniec), Sadłowicach (gmina Puławy) i w Glince Duchownej (gmina Pobiedziska).

W sumie to 83 hektary gruntów, które w latach 2010-11 zostały przez spółkę zakontraktowane jako plantacje wierzby energetycznej. Spółka podpisuje z użytkownikiem gruntu umowę na 17 lat. W pierwszych dwóch latach dostaje on dofinansowanie — 2500 zł z ha.

Zbiory prowadzone są co trzy lata, a PGNiG Termika pokrywa również koszty zakupu sadzonek, wykonania nasadzeń oraz zmechanizowanego zbioru biomasy. Aby zostać kontrahentem Termiki, trzeba mieć minimum 20 ha ziemi i mieszkać maksymalnie 150-200 km od Warszawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu