Enterprise Investors czeka na zielone światło

opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Fundusz czeka na zgodę nadzorcy i dobre warunki rynkowe, by częściowo wyjść z pięcioletniej inwestycji.

Polish Enterprise Fund VII, zarządzany przez Enterprise Investors, planuje sprzedać w ofercie publicznej do 20 mln akcji spółki Danwood Holding, dostawcy prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej. Firma ma trafić na GPW. 20 mln akcji to 50 proc. kapitału zakładowego. Dodatkowo PEF, który ma 100 proc. akcji firmy, może zaoferować 4 mln walorów (10 proc. kapitału). Spółka nie planuje równoległego podwyższenia kapitału, natomiast jedyny akcjonariusz zobowiązał się, że przez 360 dni od debiutu nie sprzeda reszty akcji.

Oferta zostanie skierowana do polskich inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, a także wybranych międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych. Jej terminu nie sprecyzowano, bo na razie Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła prospektu emisyjnego. Złożono go w styczniu.

— Systematycznie zwiększamy skalę działalności, umacniamy pozycję na rynku niemieckim, na którym jesteśmy liderem, i zwiększamy obecność na innych rynkach europejskich, głównie brytyjskim. Mamy solidny portfel zamówień obejmujący około 2,3 tys. domów (według stanu na koniec 2017 r.), co zapewnia realizację naszych planów sprzedażowych do końca pierwszego kwartału 2019 r. W 2017 r. pozyskaliśmy około 2 tys. zamówień na domy, czyli o 25 proc. więcej niż w roku 2016 r. — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwood Holding.

W 2017 r. przychody Danwooda wyniosły 848,3 mln zł i były o 26 proc. wyższe r/r. EBITDA znormalizowana, skorygowana o zdarzenia jednorazowe, wzrosła o 25 proc., do 69,5 mln zł, a zysk netto skorygowany zwiększył się o 51 proc., do 51,6 mln zł. Szczegółów dotyczących oczekiwanej wyceny biznesu nie podano. Pod koniec 2013 r. Enterprise Investors kupili spółkę od Budimeksu za 57 mln EUR (238 mln zł). Tamten rok firma zakończyła przychodami w wysokości 370 mln zł.

— Danwood ma bardzo rozwinięte technologicznie produkty, sprawną kadrę menedżerską i duży potencjał rozwoju w Polsce i Europie. Nie patrzymy na niego jak na spółkę budowlaną, ale jak na wytwórcę i sprzedawcę gotowych do natychmiastowego użytku produktów konsumenckich, np. samochodów — mówił wówczas Sebastian Król, partner w Enterprise Investors.

90 proc. produkcji firmy trafia na rynek niemiecki. Moce produkcyjne zakładu w Bielsku Podlaskim to 1,5 tys. domów rocznie. Na inwestycje w rozbudowę zakładu w ciągu dwóch lat Danwood planuje wydać 38 mln zł. W planach nie ma emisji akcji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy