Entuzjazm szybko opadł

KZ, GRA
opublikowano: 19-08-2013, 00:00

Nawet o 7,3 proc. drożały w zeszłą środę akcje PGNiG po publikacji przez spółkę wyników za drugi kwartał. Kurs zaczął się jednak osuwać po spotkaniu analityków z zarządem.

— Wprawdzie kurs PGNiG zareagował na wyniki pozytywnie, ale należy pamiętać, że po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych (czyli po odjęciu około 100 mln zł na poziomie zysku operacyjnego) rezultaty nie są już tak imponująco powyżej konsensu — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

W drugim kwartale przychody grupy wyniosły 6,53 mld zł, zysk operacyjny 747 mln zł, a zysk netto 352 mln zł. Przed rokiem PGNiG miał straty.

— Optymizm powinno studzić także ujęcie w wynikach 78-procentowego podatku naliczanego na operacje PGNiG w Norwegii. Wprawdzie firma go nie płaci, bo korzysta z około dwuletniej tarczy podatkowej, ale w raporcie go ujmuje, a to obniża wynik — dodaje Kamil Kliszcz.

Perspektywy spółki są jednak optymistyczne, ocenia Tamas Platser z Erste.

— PGNiG kontynuuje program poszukiwawczo- wydobywczy, który był kluczowym motorem wzrostu w tym kwartale. Kopalnia ropy i gazu LMG pracuje obecnie z pełną mocą produkcyjną, a na złożu Skarv wciąż zwiększane jest wydobycie. To, w połączeniu ze wzrostem cen ropy, może przyczynić się do wzrostu zysku EBITDA w trzecim kwartale — mówi Tamas Pletser, który uważa, że akcje spółki mają spory potencjał wzrostu w porównaniu z walorami wielu innych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy