Na podcast zaprasza BNP

Epitafium dla kierownicy [PODCAST]

opublikowano: 26-03-2021, 06:00

Za 20 lat modele autonomiczne mają stanowić 20 do nawet 30 proc. wszystkich pojazdów. Pod warunkiem zniesienia barier i… przekonania do autonomii nas, kierowców.

Kochamy nowinki, kochamy technologię, kochamy gadżety. Za co? Za ułatwienie życia i oszczędności, które to ułatwienie nam przynosi lub przynieść może. Wspólnie z Jackiem Grzeszakiem, ekonomistą z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, specjalistą ds. gospodarki cyfrowej i współautorem raportu „Autonomiczny Transport Przyszłości”, zastanawiamy się, co ludzkości da autonomiczny ruch samochodowy. Jak i na czym pozwoli zaoszczędzić. Jest też o tym, że pierwszymi w pełni autonomicznymi samochodami, które wyjadą na ulice, nie będą auta osobowe. O ruchu rozmawiam też z dr inż. Grzegorzem Laskowskim, ekspertem produktowym Audi. Oczywiście o ruchu autonomicznym, ale nie tym z przyszłości. Tym z dziś. Jest też trochę o historii automatycznych rozwiązań w motoryzacji i o tym, kiedy technologia odbierze nam kierownicę.

Czy na pewno nam ją odbierze, zastanawiamy się z dr. Tomaszem Kwarcińskim, adiunktem w Katedrze Filozofii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Okazuje się, że na drodze do pełnej autonomizacji transportu mogą stanąć różnice kulturowe. Przeniesiemy więc dyskusję o przyszłości motoryzacji w zupełnie nowy obszar — moralny. Na tym gruncie rozmowa sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na pytanie… kogo zabić.

Bardzo ważnym aspektem rozmów o automatycznej przyszłości ruchu jest głos dotyczący prawa. Dlatego zaprosiłem dwóch prawników z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Pani mecenas Aleksandra Drożdż doradzi, jak chronić dane osobowe i dlaczego ma to znaczenie nie tylko w autonomicznej przyszłości, ale również dziś, a Mateusz Kosiorowski zastanowi się, kto będzie odpowiadał za ewentualne szkody wyrządzone na drodze przez roboty.

Na koniec dwie wycieczki: w przeszłość i przyszłość. Rafał Jemielita, dziennikarz motoryzacyjny, opowie o swojej książce „Crash historie, jak wypadki zmieniają świat”.

— Co zrobiłbym z magiczną̨ róż̇dż̇ką lub wehikułem czasu, gdyby naprawdę̨ istniały? Chciałbym być uczestnikiem przełomowych momentów w dziejach ludzkości! — tym zdaniem zaczyna swoją książkę Rafał Jemielita.

Dziś zastanawia się wspólnie ze mną, czy autonomia może być takim przełomowym momentem.

Serdecznie zapraszam do słuchania.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane