Erasmus dla młodych z pomysłem na biznes

opublikowano: 24-05-2013, 00:00

Jesteś początkującym przedsiębiorcą lub zamierzasz rozpocząć biznes? Wyjedź na wymianę i zobacz, jak wygląda jego prowadzenie za granicą.

Młode osoby mają niewielkie doświadczenie i wiedzę dotyczącą działalności gospodarczej. O tym, jak wygląda prowadzenie firmy z sektora MSP za granicą, mogą się dowiedzieć, uczestnicząc w transgranicznym programie Komisji Europejskiej „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Polega on na organizacji wymiany początkujących przedsiębiorców lub osób, które myślą o założeniu własnego biznesu. Przyjeżdżają oni na pobyt do doświadczonych biznesmenów, a ci pomagają w zdobywaniu umiejętności koniecznych do prowadzenia małej firmy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła kolejną edycję programu i czeka na zgłoszenia od kolejnych zainteresowanych osób. Kandydat do wyjazdu musi mieszkać w Polsce i nie może prowadzić działalności gospodarczej dłużej niż trzy lata.

Korzyści dla obu stron

Młodzi przedsiębiorcy (MP) zyskują dzięki wymianie doświadczenie, poznają zagraniczne rynki i zdobywają kontakty handlowe. Natomiast przedsiębiorca przyjmujący (PP) dostaje możliwość pracy z energicznymi, zmotywowanymi młodymi ludźmi, którzy mają świeże podejście i mogą wnieść do firmy nową wiedzę i innowacyjne pomysły. Pobyt za granicą może trwać od jednego do sześciu miesięcy. Kandydat do udziału w programie musi mieć przygotowany projekt lub pomysł na firmę odzwierciedlony w planie przedsięwzięcia. Młode osoby mogą otrzymać dofinansowanie na część wydatków związanych z wyjazdem (chodzi o koszty podróży i utrzymania, w tym koszty zakwaterowania). Wysokość dotacji zależy od kraju, do którego jedzie młody przedsiębiorca. Najniższe miesięczne wsparcie dostanie w Bułgarii i na Litwie — 560 EUR. Natomiast najwyższe dofinansowanie obowiązuje w Danii (1100 EUR) oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii (1000 EUR). W przypadku przedsiębiorców przyjmujących wymagane jest kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy. W programie nie obowiązuje rejonizacja, nie ma też żadnych wskazań dotyczącego preferowanych branż. Nabór do Erasmusa odbywa się w trybie ciągłym. Zarówno przedsiębiorcamłody, jak i doświadczony muszą zarejestrować się na stronie działania www. erasmus-entrepreneurs.eu. Trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy w jęz. angielskim.

Dobieranie w pary

Razem z informacją o zaakceptowaniu wniosku młody przedsiębiorca uzyskuje dostęp do internetowej bazy danych zawierającej informacje o biznesmenach przyjmujących, którzy biorą udział w programie. MP powinien wybrać do pięciu propozycji z bazy. Potem wspólnie podpisują umowę, która reguluje pobyt. Zanim jednak młoda osoba wyjedzie za granicę, musi odbyć krótkie szkolenie przygotowane przez PARP. Natomiast po zakończonym pobycie przedsiębiorca powinien dostarczyć sprawozdanie, w którym znajdzie się opis wykonanych zadań, zdobytej wiedzy i umiejętności oraz korzyści z wymiany dla własnej firmy. Nabór do piątej edycji programu zakończy się 31 września przyszłego roku.

Kto może wziąć udział?

Początkujący przedsiębiorcy, którzy założyli działalność w ciągu ostatnich trzech lat. Osoby, które mają w planach założenie własnej działalności gospodarczej. Doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegółów na temat programu udziela: Monika Łuczak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości tel.: +22 432-87-03 monika_luczak@parp.gov.pl www.parp.gov.pl/index/index/2350

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Erasmus dla młodych z pomysłem na biznes