Ergis będzie walczył o wyższe marże

[ABT]
opublikowano: 29-02-2012, 00:00

Ceny surowców i kredyt w euro ciągną w dół wynik netto.

Grupa Ergis, jedna z największych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, w 2011 r. musiała stawić czoła wysokiemu kursowi euro i rosnącym kosztom surowców. Przychody w porównaniu z 2010 r. zwiększyłysię o 4 proc. i wyniosły 621,4 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 16,2 mln zł (wzrost o 34 proc.), a EBITDA — 36,1 mln zł (wzrost o 11 proc.)

Zysk netto jednak zmniejszył się istotnie: z 7,5 mln zł do 29 tys. zł.

— Udało nam się jednak zwiększyć udziały w rynku, ponieważ mimo spadku samego rynku nam sprzedaż wzrosła. Szczególnie za granicą. Najważniejsze jest to, że rośnie nam EBITDA. Praktycznie zerowy wynik netto z 2011 r. jest efektem niezrealizowanych ujemnych różnic kursowych związanych ze wzrostem kursu euro. Gros zadłużenia spółki denominowane jest w tej walucie. Na wynik netto wpływ miała też strata księgowa wynikająca ze zbycia udziałów spółki zależnej — mówi Tadeusz Nowicki, prezes Grupy Ergis.

Jednak wysoki kurs euro i ograniczenie kosztów produkcji przyczyniły się do wzrostu marż i wyniku operacyjnego. Pod koniec II kw. Ergis uruchomi produkcję folii PET w Wąbrzeźnie, przeniesioną z fabryki w Berlinie. Na przełomie I i II kw. zakończy też inwestycję w czwartą linię wielowarstwowych folii stretch w Oławie. W 2012 r. wyda na nią 12 mln zł.

— W tym roku chcemy skupić się na poprawie marż oraz integracji grupy, by w pełni pokazać efekt synergii wynikający z ostatnich akwizycji — podkreśla prezes. Ten rok nie będzie jednak łatwy dla Ergisu.

— W lutym znowu nastąpił wzrost cen surowców do produkcji folii. Ich ceny w dużym stopniu są pochodną cen ropy naftowej, której notowania rosną. To oznacza, że rentowność netto spółki może oscylować w okolicy zera. Jednak jej sytuację oceniam jako stabilną. Spadło zadłużenie krótkoterminowe. Wzrosła też wartość posiadanej przez nią gotówki — do 16,8 mln zł na koniec 2011 r. — mówi Maciej Kabat, analityk DM Amerbrokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ABT]

Polecane