Ergo Hestia pokazała gorsze wyniki

MGA
opublikowano: 28-05-2013, 16:18

Rynek słabnie i sopocki ubezpieczyciel zarobił w I kw. 62 mln zł.

Po wynikach I kw. największych ubezpieczycieli na polskim rynku widać, że dla branży nadeszły trudne czasu. Od tego grona nie odstaje sopocka Ergo Hestia – numer trzy w segmencie majątkowym. Jej tegoroczne wyniki są gorsze niż te, które udało się jej osiągnąć rok temu.

Grupa Ergo Hestia zebrała w I kw. ponad 951 mln zł składek. Rok temu było ponad 1 mld zł. Spadł także jej zysk — wyniósł 62 mln zł netto. Rok wcześniej było to ponad 73 mln zł.

Słabsze wyniki to zasługa życiowej Ergo Hestii oraz majątkowego MTU. Głównej spółce grupy – majątkowej Hestii – udało się o 1 proc. zwiększyć zebraną składkę (prawie 669 mln zł) przy nieco słabszym niż rok temu zysku netto (43 mln zł).
W przypadku spółki życiowej przypis składki spadł o 40 proc. i wyniósł na koniec marca 125 mln zł. O ponad 40 proc. niższy był także wypracowany zysk, który wyniósł 7,7 mln zł. W przypadku MTU składka spadła o 6 proc. (157 mln zł). Co ciekawe — towarzystwu udało się o 84 proc. zwiększyć zysk (do 12 mln zł). Musi być to jednak zasługa operacji finansowych, bo wynik techniczny zakładu spadł o ponad 80 proc. do niecałych 2 mln zł.

- Ten rok jest wymagający nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich ubezpieczycieli. Jesteśmy na to przygotowani i rośniemy stabilnie. Wypracowaliśmy solidny zysk. Jako grupa rozwijamy się sprzedażowo nieco wolniej niż w tym samym okresie ubiegłym roku, ale nadal bardzo rentownie – komentuje Grzegorz Szatkowski, wiceprezes Ergo Hestia, odpowiedzialny za finanse.

Przypis składki największych ubezpieczycieli w Polsce w I kw. 2013 r.

Ubezpieczyciel / Przypis w majątku (w mln zł) / Przypis w życiu (w mln zł)

PZU             2320 (-5 proc.)            2737 (-3 proc.)
Warta            928 (1 proc.)            437 (-27 proc.)
Ergo Hestia         826 (-1 proc.)            125 (-39 proc.)
Allianz            455 (-1 proc.)            113 (-87 proc.)
Źródło: spółki, dane w PSR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane