Erste: Banki odzyskają dobrą formę

opublikowano: 19-09-2013, 16:16

Eksperci Erste uważają, że sektor bankowy ma już za sobą dołek w wyniku odsetkowym i zalecają kupowanie akcji.

Jest jesień, więc w bankach idzie wiosna – analitycy Erste w wydanym wczoraj raporcie na temat sektora bankowego w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji z optymizmem patrzą na potencjał akcji największych graczy i oczekują poprawy wyników m.in. po PKO BP, Pekao i BZ WBK. Ich zdaniem bankom udało się częściowo zrównoważyć negatywne skutki niskich stóp procentowych agresywną polityką marżową, a wyniki odsetkowe, kluczowe dla zysku netto większości przedstawicieli sektora, mają już za sobą najgorsze i w kolejnych kwartałach będą rosnąć w porównaniu z II kwartałem 2013 r.

Do tego dojdzie zwiększenie efektywności sektora dzięki cięciu kosztów w sieci oddziałów (choć analitycy nie spodziewają się masowego zamykania placówek) oraz kolejnym fuzjom i przejęciom. Krótko mówiąc – będzie lepiej.
– W kontekście zacieśnienia polityki pieniężnej i wzrostu stóp procentowych prognozujemy, że zmiana stóp procentowych o 100 pkt baz. spowodowałaby wzrost marży odsetkowej netto o 30–40 pkt baz. w przypadku PKO BP, 20–30 pkt baz. w przypadku Pekao i BRE oraz10–20 pkt baz. w przypadku BZ WBK – mówi Magdalena Komaracka, dyrektor departamentu analiz w Erste Securities Polska.

Eksperci Erste uważają, że banki mocno skorzystają na przyspieszeniu polskiej gospodarki w przyszłym roku (prognozy instytucji mówią o wzroście PKB w 2014 r. o 2,4 proc, wobec 1,1 proc. wzrostu w tym roku). Dlatego zalecają zbieranie z rynku akcji największych graczy. Rekomendacja dla BZ WBK to „kupuj”. Analitycy sądzą, że przejęty Kredyt Banku dodatkowo zwiększy i tak silną dynamikę wzrostu zysków. Zalecenie dla PKO BP i Pekao to „akumuluj”. Lider rynku ma skorzystać na efektach synergii, wynikających z przejęcia Nordei, a wicelider dzięki „najlepszej w klasie kapitalizacji” nie będzie miał problemów z rozwojem organicznym i kupowaniem mniejszych graczy, wypłacając dodatkowo wysoką dywidendę – według Erste jej stopa może sięgnąć około 6 proc. Wszystkie trzy banki są na tworzonej przez Erste liście 10 polecanych inwestorom spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu