Erste wątpi w windykatorów

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

GetBack jest bardziej ryzykowny niż sektorowa średnia, a Kruk nie ucieknie przed obniżką zysków — takie jest zdanie Erste Securities o największych firmach windykacyjnych na GPW.

Przyszłość firm windykacyjnych nie wygląda już tak różowo, jak myślano jeszcze do niedawna — takie, w skrócie, jest podejście analityków Erste Securities do kwitnącego w ostatnich latach na warszawskiej giełdzie sektora.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

„Wierzymy, że epoka, w której firmy windykacyjne osiągały średni zwrot z kapitału na poziomie ponad 20 proc., w sposób nieunikniony dobiega końca. (...) Historyczna analiza sektora oraz presji kosztowych nie daje nam uzasadnionych podstaw, by zakładać dalsze istotne efekty skali oraz osiągnięcie znaczącego spadku kosztów operacyjnych w relacji do wpłat, co byłoby niezbędne, aby w przyszłości sektor co najmniej utrzymał marże operacyjne przy niższych wewnętrznych stopach zwrotu” — pisze Mateusz Krupa, analityk Erste Securities.

Erste Securities rozpoczęło wydawanie rekomendacji dla GetBacku, ubiegłorocznegogiełdowego debiutanta, od rekomendacji „sprzedaj” i ceny docelowej na poziomie 7,6 zł (o 15 proc. mniej niż w dniu wydania rekomendacji i o 19 proc. mniej, niż płacono za te walory we wtorek. „Naszym zdaniem GetBack cechuje się wyższymi niż sektorowa średnia rodzajami ryzyka” — pisze analityk. Tymczasem w środę 28 marca akcjonariusze GetBacku mają na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu podjąć decyzję w sprawie dużej emisji prywatnej akcji (bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy), z której wpływy miałyby posłużyć refinansowaniu zadłużenia i zakupowi nowych portfeli wierzytelności. W przypadku Kruka Erste obniżyło rekomendację z „akumuluj” do „sprzedaj”, a cenę docelową z 344 do 151 zł. To o 30 proc. mniej, niż płacono na giełdzie w chwili wydania rekomendacji. Większy pesymizm Erste wynika z obniżenia oczekiwań w sprawie zakupu nowych portfeli długów, a także perspektyw spółki na rynku włoskim.

Skrót rekomendacji, wydanej 23 marca 2018 r. o godzinie 7.30, dostępny jest w załączniku.

Raport Erste o Getbacku i Kruku

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Erste wątpi w windykatorów