ES-System obiecuje spłacić inwestorom kredyt zaufania

Sebastian Gawłowski
10-05-2007, 00:00

Kurs producenta kompletnych systemów oświetleniowych dla przemysłu odpoczywa w oczekiwaniu wyników z pierwszego kwartału. Spółka spodziewa się rezultatów zdecydowanie lepszych niż rok wcześniej. ES-System zapowiada systematyczny wzrost sprzedaży eksportowej i wykorzystanie pieniędzy z emisji na rozbudowę mocy produkcyjnych.

Spółka opublikuje wyniki z pierwszych trzech miesiący roku 15 maja. Bogusław Pilszczek, prezes ES-System, w rozmowie z „PB” przyznał, że będą one zdecydowanie lepsze niż w takim samym okresie ubiegłego roku. W I kwartale 2006 firma wypracowała 25 mln zł przychodów i 1,1 mln zł zysku netto. W tym roku czynniki zewnętrzne wyraźnie sprzyjały spółce. Łagodna zima i rosnące tempo inwestycji budowlanych w kraju w bezpośredni sposób przełożyły się na poprawę wyników spółki. Krakowskie przedsiębiorstwo zapowiada też znaczący wzrost sprzedaży zagranicznej. Zdaniem prezesa, osiągnięcia I kwartału potwierdzą tegoroczną prognozę finansową. Według szacun-ków przychody w 2007 r. wyniosą 175 mln zł, a zysk netto 13 mln zł.

ES-System zamierza rozwijać eksport. Spółka pozyskuje nowe kontrakty nie tylko na rynkach, na których jest obecna (Skandynawia, Czechy), ale także na nowych, czyli we Włoszech. W ubiegłym roku eksport stanowił około 16 proc. przychodów. W planach sprzedaż zagraniczna ma docelowo stanowić około 30 proc. całkowitej sprzedaży. Dotychczas firma wydała około 30 proc. pieniędzy z emisji publicznej (około 38 mln zł), głównie na rozbudowę mocy produkcyjnych. Spółka będzie korzystać z efektów tych inwestycji od czwartego kwartału. ES-System nie rozważa przejęć. Nadal głównym celem pozostaje rozwój organiczny.

Od debiutu na początku marca (7 zł) wartość akcji spółki wzrosła dwukrotnie. Wskaźnik P/E znajduje się obecnie na poziomie 71,6, podczas gdy średnia dla zyskownych firm przemysłu elektromaszynowego to 29,1. Szacunkowe P/E na koniec roku wynosi 38,14. Inwestorom spodobał się profil działalności firmy. Dali jej sporą premię, oczekując wysokiej dynamiki rozwoju. ES-System próbuje sprostać tym oczekiwaniom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ES-System obiecuje spłacić inwestorom kredyt zaufania