Europejska Agencja Kosmiczna może szukać pomocy Muska

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 12-08-2022, 13:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) prowadzi rekonesans związany z poszukiwaniem nowej wyrzutni, z której mogłaby dalej wysyłać na orbitę swoje satelity. Wśród potencjalnych firm, z którymi ESA rozważa współpracę jest SpaceX Elona Muska, pisze Reuters.

fot. Gene Blevins / Zuma Press / Forum

Po inwazji na Ukrainę ESA nie realizuje już swoich operacji przy pomocy rosyjskiego kosmodromu i poszukuje innego partnera zdolnego wysłać jej urządzenia w przestrzeń kosmiczną.

ESA interesuje się współpracą z rożnymi podmiotami w tym: Airspace, SpaceX, czy japońskimi i indyjskimi firmami. – Powiedziałbym, że omawiamy dwie i pół opcji. Jedną jest SpaceX, która jest jasna. Inną jest prawdopodobnie Japonia” – przekazał Reutersowi dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. - Powiedziałbym, że SpaceX jest bardziej operacyjny i na pewno jest jedną z zapasowych opcji, na które patrzymy - dodał.

Aschbacher zaznaczył, że rozmowy są na razie na bardzo wstępnym etapie i mają za zadanie zweryfikowanie technicznych aspektów współpracy. - Chcemy się tylko upewnić, czy taka opcja istnieje, aby podjąć decyzję o zwróceniu się o stałą ofertę handlową - przekazał Reutersowi szef ESA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane