Esaliens szykuje fundusz dywidendowy

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Przebudowa oferty zagranicznej to cel TFI na ten rok. W dalszej perspektywie majaczy nowy fundusz krajowy.

W ramach Parasola Zagranicznego SFIO Esaliens TFI uruchomiło w wakacje subfundusz Makrostrategii Papierów Dłużnych. Od większości funduszy obligacji odróżnia go to, że dzięki zajmowaniu krótkich pozycji ma zarabiać również na wzroście stóp procentowych. Po subfunduszu Europejskich Spółek Dywidendowych to drugi produkt stworzony we współpracy z Legg Mason w 2017 r., po tym jak w grudniu 2016 r. polskie Legg Mason TFI zostało wykupione przez rodzimą kadrę zarządzającą (nazwa Esaliens zastąpiła Legg Mason w czerwcu 2017 r.).

TROCHĘ WIĘCEJ: Nie jestem zwolennikiem bardzo szerokiej oferty produktowej, choć nie ukrywam, że przez wiele lat mieliśmy ją bardzo wąską i jak pokazał historia nie była to do końca dobra decyzja — mówi Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI.
Fot. Marek Wiśniewski

— Rozstaliśmy się kapitałowo, ale współpraca biznesowa pozostaje. Mamy zagwarantowane w umowie, że na dotychczasowych warunkach operacyjnych i finansowych będziemy mogli korzystać z rozwiązań Legg Mason — zapewnia Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI. Współpracę z amerykańską firmą zarządzającą aktywami wysokości 741 mld USD (2,6 bln zł) widać w nowych subfunduszach. Oba są produktami typu master- -feeder. Pomijając rezerwę płynnościową, pieniądze klientów lokowane są w funduszach Legg Mason operujących na rynkach międzynarodowych i to one faktycznie inwestują pieniądze klientów Esaliens TFI.

Problem globalnych zasobów

Kolejny fundusz oparty na globalnych funduszach Legg Mason ma się pojawić jeszcze przed końcem 2017 r. Ma to być fundusz dłużny, ale wypłacający co jakiś czas odpowiednik dywidendy.

— Można wypłacać dochód uzależniony od zysków wypracowanych przez fundusz, albo z góry założyć określone wypłaty, co wiąże się z ryzykiem wypłaty części kapitału. Dlatego bliższe jest nam pierwsze podejście — mówi Jacek Treumann.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zmiany w Parasolu Zagranicznym mogą jednak przybrać również takie oblicze, że jeden z subfunduszy przestanie działać w formule master-feeder. Chodzi o subfundusz Globalnych Zasobów. Inwestował on w spółki związane z sektorem surowcowym, ale dość szeroko pojętym, bo również energetyczne, transportowe i świadczące usługi inżynieryjne. Legg Mason zdecydował o zamknięciu jego funduszu docelowego. Esaliens przeniósł więc aktywa klientów do jednego z funduszy Franklin Templeton o podobnym profilu. To jed może się zmienić.

— Byliśmy zmuszeni do lezienia jakiejś alternaty Znaleźliśmy rozwiązanie p ściowe, ale cały czas pracuj nad docelową polityką inw cyjną. Być może będzie ona o ta na ETF rynków surowcow — tłumaczy Jacek Treumann. Zaznacza jednak, że liczba duktów zagranicznych dużo nie wzrośnie.

— Chcielibyśmy, by klienci li dostęp do zdywersyfikow oferty zarówno pod wzglę geograficznym, jak i realizo nych strategii inwestycyjn Obecnie, poza akcjami Ame Łacińskiej i Afryki mamy ek zycję na każdy rynek. Wy się, że dla typowego inwes jest to wystarczająca dywe fikacja produktowa — uw Jacek Treumann.

Rozważania o absolucie

Nie tylko Parasolem Zagran nym żyje Esaliens. TFI rozw uruchomienie lokalnego fu szu absolutnej stopy zwrotu.

— Zastanawiamy się, czy fundusz w ogóle pasuje do szego TFI i czy jest jeszcze ry na tego typu produkty. Zgad się, że napływy do funduszy solutnej stopy zwrotu w 2017 niższe, ale trudno też powied że klienci się od nich odwró Wewnętrznie nie mamy z kompetencji, by taki produk oferować. Jego uruchomi musiało by się wiązać z roz jem zespołu — komentuje J Treumann.

 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane