Esaliens szykuje fundusz dywidendowy

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Przebudowa oferty zagranicznej to cel TFI na ten rok. W dalszej perspektywie majaczy nowy fundusz krajowy.

W ramach Parasola Zagranicznego SFIO Esaliens TFI uruchomiło w wakacje subfundusz Makrostrategii Papierów Dłużnych. Od większości funduszy obligacji odróżnia go to, że dzięki zajmowaniu krótkich pozycji ma zarabiać również na wzroście stóp procentowych. Po subfunduszu Europejskich Spółek Dywidendowych to drugi produkt stworzony we współpracy z Legg Mason w 2017 r., po tym jak w grudniu 2016 r. polskie Legg Mason TFI zostało wykupione przez rodzimą kadrę zarządzającą (nazwa Esaliens zastąpiła Legg Mason w czerwcu 2017 r.).

TROCHĘ WIĘCEJ: Nie jestem zwolennikiem bardzo szerokiej oferty produktowej, choć nie ukrywam, że przez wiele lat mieliśmy ją bardzo wąską i jak pokazał historia nie była to do końca dobra decyzja — mówi Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI.
Fot. Marek Wiśniewski

— Rozstaliśmy się kapitałowo, ale współpraca biznesowa pozostaje. Mamy zagwarantowane w umowie, że na dotychczasowych warunkach operacyjnych i finansowych będziemy mogli korzystać z rozwiązań Legg Mason — zapewnia Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI. Współpracę z amerykańską firmą zarządzającą aktywami wysokości 741 mld USD (2,6 bln zł) widać w nowych subfunduszach. Oba są produktami typu master- -feeder. Pomijając rezerwę płynnościową, pieniądze klientów lokowane są w funduszach Legg Mason operujących na rynkach międzynarodowych i to one faktycznie inwestują pieniądze klientów Esaliens TFI.

Problem globalnych zasobów

Kolejny fundusz oparty na globalnych funduszach Legg Mason ma się pojawić jeszcze przed końcem 2017 r. Ma to być fundusz dłużny, ale wypłacający co jakiś czas odpowiednik dywidendy.

— Można wypłacać dochód uzależniony od zysków wypracowanych przez fundusz, albo z góry założyć określone wypłaty, co wiąże się z ryzykiem wypłaty części kapitału. Dlatego bliższe jest nam pierwsze podejście — mówi Jacek Treumann.

Zmiany w Parasolu Zagranicznym mogą jednak przybrać również takie oblicze, że jeden z subfunduszy przestanie działać w formule master-feeder. Chodzi o subfundusz Globalnych Zasobów. Inwestował on w spółki związane z sektorem surowcowym, ale dość szeroko pojętym, bo również energetyczne, transportowe i świadczące usługi inżynieryjne. Legg Mason zdecydował o zamknięciu jego funduszu docelowego. Esaliens przeniósł więc aktywa klientów do jednego z funduszy Franklin Templeton o podobnym profilu. To jed może się zmienić.

— Byliśmy zmuszeni do lezienia jakiejś alternaty Znaleźliśmy rozwiązanie p ściowe, ale cały czas pracuj nad docelową polityką inw cyjną. Być może będzie ona o ta na ETF rynków surowcow — tłumaczy Jacek Treumann. Zaznacza jednak, że liczba duktów zagranicznych dużo nie wzrośnie.

— Chcielibyśmy, by klienci li dostęp do zdywersyfikow oferty zarówno pod wzglę geograficznym, jak i realizo nych strategii inwestycyjn Obecnie, poza akcjami Ame Łacińskiej i Afryki mamy ek zycję na każdy rynek. Wy się, że dla typowego inwes jest to wystarczająca dywe fikacja produktowa — uw Jacek Treumann.

Rozważania o absolucie

Nie tylko Parasolem Zagran nym żyje Esaliens. TFI rozw uruchomienie lokalnego fu szu absolutnej stopy zwrotu.

— Zastanawiamy się, czy fundusz w ogóle pasuje do szego TFI i czy jest jeszcze ry na tego typu produkty. Zgad się, że napływy do funduszy solutnej stopy zwrotu w 2017 niższe, ale trudno też powied że klienci się od nich odwró Wewnętrznie nie mamy z kompetencji, by taki produk oferować. Jego uruchomi musiało by się wiązać z roz jem zespołu — komentuje J Treumann.

 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane