Esemesy mogą pomóc walczyć z cukrzycą

opublikowano: 10-09-2019, 22:00

Naukowcy z Chin odkryli nową niszę dla twórców aplikacji mobilnych — okazuje się, że hasła motywacyjne pomagają kontrolować poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą i chorobą serca.

O badaniach na ten temat poinformował portal Medical News Today. Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym choroby nerek czy udaru. W związku z tym osoby z cukrzycą muszą ściśle kontrolować tryb życia, aby utrzymać w ryzach poziom cukru w organizmie. Wiąże się to nie tylko z regularnym przyjmowaniem leków, ale też z aktywnością fizyczną i przestrzeganiem diety. W badanu wzięło udział 502 pacjentów z 34 chińskich szpitali. Próbę ograniczono do osób z cukrzycą, które jednocześnie cierpiały na jedną z chorób serca.

Pacjentów przypisano do jednej z dwóch grup — osób, które były poddane tradycyjnej terapii (tzw. grupy kontrolnej) oraz osób, które otrzymywały sześć automatycznych wiadomości tekstowych na tydzień (tzw. grupy badawczej). Wiadomości miały motywować chorych do walki z cukrzycą — przypominały o kontrolowaniu poziomu glukozy i ciśnienia krwi, przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia i podkreślały wagę przestrzegania porad medycznych. Jedna z takich wiadomości mogła brzmieć tak: „Boisz się testu na poziom glukozy we krwi, ponieważ to boli? Spróbuj przeprowadzić test z boku koniuszków palców (…), co może zmniejszyć ból”.

Po sześciu miesiącach takiej „kuracji motywacyjnej” okazało się, że pacjenci, którzy zostali jej poddani, mieli wyraźnie niższy poziom cukru we krwi niż ci z tzw. grupy kontrolnej.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy