Czytasz dzięki

Estoński CIT już w przyszłym roku

opublikowano: 18-06-2020, 22:00

Resort finansów przedstawił założenia projektu, który ma umożliwić szybszy rozwój najmniejszym spółkom kapitałowym

Od początku 2021 r. Ministerstwo Finansów planuje wdrożenie tzw. estońskiego CIT, czyli rozwiązania umożliwiającego firmom niepłacenie podatku dochodowego oraz minimalizację j biurokracji pod warunkiem przeznaczenia zysków z działalności na inwestycje. Program ma kosztować budżet 5 mld zł w utraconych przychodach z podatku. Według szacunków Ministerstwa Finansów może z niego skorzystać około 200 tys. spółek kapitałowych, jednak uczestnictwo w nim objęte jest istotnymi ograniczeniami.

Twarzą projektów tarcz antykryzysowych była Jadwiga Emilewicz,
minister rozwoju. Teraz inicjatywę przejął Tadeusz Kościński, minister
finansów.
Wyświetl galerię [1/2]

ZMNIEJSZANIE OBCIĄŻEŃ:

Twarzą projektów tarcz antykryzysowych była Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Teraz inicjatywę przejął Tadeusz Kościński, minister finansów. Fot. Marek Wiśniewski

Grupa wykluczonych

Po pierwsze — rozwiązanie skierowane jest do małych i średnich spółek kapitałowych, których przychody nie mogą przekraczać 50 mln zł. Po drugie — na zasadach estońskiego CIT będą mogły rozliczać się tylko spółki, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto, przychody pasywne takich firm nie mogą przewyższać przychodów z działalności operacyjnej.

Pozostałymi warunkami jest zatrudnianie co najmniej trzech pracowników (oprócz udziałowców) oraz wykazywanie nakładów inwestycyjnych. W ten sposób z udziału w programie wyłączone są spółki korzystające z funduszy venture capital czy też chcące wejść na giełdę. Warunek wykluczający z uczestnictwa w programie spółki córki natomiast ma na celu niedopuszczenie do programu przedsiębiorstw uciekających od opodatkowania w Polsce.

W systemie estońskim można się rozliczać przez cztery lata z opcją przedłużenia na kolejne czteroletnie okresy. Co dwa lata fiskus będzie sprawdzał, czy nakłady inwestycyjnew okresie dwóch poprzednich lat wzrosły o przynajmniej 15 proc. Jeśli nie, firma wypadnie z programu i będzie musiała od kolejnego roku płacić normalny CIT. Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podkreśla, że celem tego rozwiązania nie jest powszechny, tak jak w Estonii, system podatkowy dla osób prawnych. W Polsce to rozwiązanie ma służyć jako wyspecjalizowane narzędzie mające na celu akcelerację rozwoju firmy, by szybciej z mikro stawała się małą, a z małej średnią. I z tego powodu są ograniczenia w dostępie do programu.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Więcej innowacji

Tadeusz Kościński, minister finansów, podkreśla, że chodzi o to, aby w pokoronawirusowej rzeczywistości polskie firmy były bardziej innowacyjne.

— System estoński jest rozwiązaniem stymulującym rozwój i innowacyjność, tak potrzebnym teraz w walce z kryzysem. Priorytetem rządu jest pomoc przedsiębiorcom, wsparcie ich w powrocie na ścieżkę wzrostu. Estoński CIT to też kolejne rozwiązanie, które przyczyni się do rozwoju innowacyjności polskiego biznesu. Zatrzymanie zysków to jeden ze sposobów na zwiększenie płynności finansowej firm i zabezpieczenie się ich przed kryzysami — zaznacza minister.

Projekt ustawy ma zostać opublikowany na stronach ministerstwa w lipcu, po czym ma trafić do konsultacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane