EUREKO OBIECUJE PZU (RE) EWOLUCJĘ

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 07-09-1999, 00:00

EUREKO OBIECUJE PZU (RE)EWOLUCJĘ

Kandydat do ręki PZU rozważa utrzymanie obecnego zarządu towarzystwa

Jo‹o Ramalho Talone, prezes holdingu ubezpieczeniowego Eureko, nie ma wątpliwości, że jego firma jest bezkonkurencyjnym kandydatem na inwestora strategicznego dla PZU. Ma prawo. Holenderska grupa chce współpracować z obecnym zarządem PZU i nie planuje zwolnień w tym towarzystwie — jeśli wygra rywalizację o 30-proc. pakiet jego akcji.

Prezesa Eureko nie deprymuje fakt, że o rękę PZU musi rywalizować z największymi ubezpieczycielami na kontynencie, czyli francuską grupą AXA oraz szwajcarske Swiss Re. Jo‚o Ramalho Talone uważa, że oferta jego firmy jest dla PZU najlepszym rozwiązaniem. Nie ma bowiem w Europie innej grupy, która w tak krótkim czasie i z tak spektakularnym sukcesem dokonała tylu fuzji i przejęć firm. Tak przynajmniej uparcie twierdzi, choć analitycy renomowanych londyńskich banków inwestycyjnych dają większe szanse francuskiej grupie AXA, która również chwali się swoimi osiągnięciami w restrukturyzacji agresywnie przejmowanych towarzystw.

Uczyli się w biegu

Prezes Eureko mówi, że bazując na tych doświadczeniach jego grupa gwarantuje najbardziej wszechstronną pomoc przy restrukturyzacji największego polskiego towarzystwa.

— W trakcie ostatnich sześciu lat firmy przejęte i kupione przez Eureko notowały 20-proc. wzrost rocznie. A co warto szczególnie podkreślić, odbyło się to w krajach rozwiniętych, o bardzo niskiej inflacji. W Holandii dokonaliśmy 13 fuzji i przejęć. W Portugalii kupiliśmy bank Atlantico oraz towarzystwo o 190-letniej tradycji — Bonanca — podkreśla Jo‚o Ramalho Talone.

Elastyczny i przyjazny

Władze Eureko przygotowały już środki na zakup 30 proc. akcji polskiej spółki. Są także gotowe na dodatkowe wydatki, które może za sobą pociągnąć proces restrukturyzacji. Ile? Nie wiadomo, ale według nieoficjalnych informacji Eureko wyceniło wartość PZU na ponad 10 mld zł, czyli wyżej niż Francuzi.

— Eureko powinno być partnerem strategicznym PZU. Na wiele lat. Nie musimy mieć większościowego pakietu, by zostać inwestorem tego typu. Jednocześnie rozważamy pozostawienie na stanowiskach obecnej kadry zarządzającej. Nie narzucimy naszych pomysłów, które w polskich warunkach mogą okazać się po prostu złe. Będziemy współpracować z obecnym zarządem i wprowadzać to, co będzie korzystne dla PZU — przekonuje prezes Talone.

Raczej bez zwolnień

Jeżeli Eureko przejmie PZU, to chce wzmocnić oraz uruchomić nowe kanały dystrybucji. Planuje także usprawnić system informatyczny. Nie wiadomo jednak, czy chodzi o wdrażany obecnie przez Prokom. Myśli także o budowie nowoczesnego systemu obsługi klientów w ubezpieczeniach komunikacyjnych, zdrowotnych i życiowych. Usprawnienia wymaga także system likwidacji szkód oraz wypłaty odszkodowań.

Szef Eureko raczej wyklucza masowe zwolnienia w spółce. Z doświadczeń na innych rynkach wynika, że będzie raczej starać się o przekwalifikowanie pracowników PZU. Postawa taka zapewne bardzo odpowiada obecnym władzom polskiego towarzystwa, które jak ognia obawiają się uwikłania z bardzo silną organizacją związkową.

Eureko jest zwolennikiem bardzo rozproszonego akcjonariatu PZU.

— Nie chcemy, by pozostałe akcje PZU były kontrolowane przez jeden podmiot. Im będzie ich więcej, tym lepiej — podkreśla Jo‚o Romalho Talone.

Porządki w grupie

Eureko przygotowało już także plany uporządkowania grupy PZU pod kątem współpracy z innymi podmiotami należącymi w Polsce do holenderskiej grupy. Przykładowo, nie wyklucza — oczywiście w przypadku zakupu pakietu PZU — połączenia funduszy emerytalnych — OFE PZU Złota Jesień i OFE Ego. Chce wykorzystać także sieci bankowe Millennium i BIG Banku Gdańskiego do dystrybucji produktów ubezpieczeniowych grupy.

CHĘTNY NA PZU: Jo‹o Ramalho Talone funkcję prezesa zarządu Eureko sprawuje od 1 września. Jest także członkiem zarządu Banco Comercial Portuguůs, udziałowca BIG BG. fot. ARC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EUREKO OBIECUJE PZU (RE) EWOLUCJĘ