Eureko: Wniosek wycofany, bo MSP nie chce sprzedać akcji PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 19:46

Eureko wycofało z Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) swój wniosek o zgodę na przekroczenie 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU, ponieważ polski resort skarbu nie chce obecnie sprzedać akcji PZU - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Eureko Lorrie Morgan

Eureko wycofało z Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) swój wniosek o zgodę na przekroczenie 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU, ponieważ polski resort skarbu nie chce obecnie sprzedać akcji PZU - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Eureko Lorrie Morgan

"Wycofaliśmy wniosek, ponieważ jest jasne, że minister skarbu nie chce obecnie sprzedać akcji PZU. Ponowimy swoje starania, kiedy będzie znana data oferty publicznej akcji PZU" - powiedziała PAP Morgan.

W piątek minister skarbu Jacek Socha, poinformował, że resort skarbu zaproponował Eureko przesunięcie terminu giełdowego debiutu PZU z czerwca 2005 r., na drugą połowę 2005 roku. Czerwcowy termin debiutu PZU na giełdzie, został zapisany w wynegocjowanej w grudniu 2004 r. ugody z Eureko.

 Morgan dodała, że w przeciwnym wypadku Eureko byłoby zmuszone do ustawicznego składania wniosków.

KNUiFE umorzyło w poniedziałek postępowanie w sprawie nabycia akcji PZU w liczbie pozwalającej przekroczyć 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy przez Eureko BV - poinformowała w poniedziałek KNUiFE w komunikacie.

 Decyzja KNUiFE miała formalnie zezwolić Eureko na kupno dodatkowego 21-proc. pakietu akcji PZU, co przewiduje aneks z 2001 roku do umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku. Eureko ma obecnie prawie 32 proc. akcji PZU.

Wcześniej Socha poinformował, że Eureko wycofało z KNUiFE wniosek o pozwolenie na przekroczenie 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU.

Według Sochy, decyzja o wycofaniu wniosku wynika z planu wynegocjowanej w grudniu 2004 r. ugody pomiędzy Eureko a polskim rządem; ugoda zakłada m.in., że Eureko nie będzie miało więcej niż 50 proc. akcji polskiego ubezpieczyciela.

Dotychczas niepodpisana ugoda miała zakończyć toczący się od września 2004 roku proces w Trybunale Arbitrażowym w Londynie. Wniosek o arbitraż wniosło Eureko, które uważa, że jego inwestycje w Polsce nie są należycie chronione i narusza to polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

Sejmowa komisja skarbu pracuje nad poselskim projektem uchwały, który ma wezwać rząd do niezawierania ugody z Eureko.

Minister dodał, że nie ma odpowiedzi od Eureko ws. propozycji przełożenia na jesień giełdowego debiutu PZU i tym samym zawarcia ugody. Socha zaznaczył, że czeka także na sejmową debatę nad ugodą z Eureko.

Jego zdaniem, jeśli Sejm zdecyduje, że ugoda nie powinna zostać zawarta, to minister skarbu jej nie zawrze.

"Nie podpiszę takiej umowy nie dlatego, że - jak niektórzy mówią - boję się, tylko dlatego, że taka umowa będzie +niewykonalna+. Sejm będzie dążył do tego, by mieć swobodę działania w pracach komisji śledczej (ds. PZU - PAP)" - powiedział Socha.

W grudniu 2004 r. resort skarbu wynegocjował z Eureko ugodę, zgodnie z którą firma miałoby dokupić tylko 5 proc. akcji PZU. Gdyby nie doszło do zawarcia ugody, a Trybunał Arbitrażowy w Londynie, przed którym toczy się spór Eureko z polskim rządem, wydałby wyrok na korzyść Eureko, to w przyszłości inwestor ten mógłby skorzystać z aneksu do umowy prywatyzacyjnej, który przewidywał możliwość kupna kolejnych 21 proc. akcji PZU.

W 1999 roku konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego (obecnie Bank Millennium) kupiło 30 proc. akcji PZU. Kilka tygodni temu Eureko odkupiło od Banku Millennium 10 proc. akcji PZU.

W 2002 r. minister Skarbu Państwa odstąpił od realizacji postanowień aneksu zawartego w 2001 r., który przewidywał możliwość nabycia przez Eureko kolejnych 21 proc. PZU.

Eureko złożyło przeciw Polsce pozew w Trybunale Arbitrażowym, zarzucając, że polska strona nie wywiązuje się z warunków polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane