Eureko zostało bez władzy w PZU

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Od środy żaden członek zarządu PZU z rekomendacji Eureko nie ma kompetencji nadzorczych.

Posiedzenia zarządu PZU odbywają się zwyczajowo we wtorki. Ostatnie przeciągnęło się do wczoraj. I znowu było bardzo burzliwe. Powód? Nowy podział kompetencji, po tym jak prezes Jaromir Netzel odebrał tydzień temu Joyce Deriga, członkini zarządu PZU, nadzór nad pionem operacji i technologii.

Nie chciał informatyki

Szef PZU argumentował wówczas, że Joyce Deriga nie poinformowała biura zarządu o dwutygodniowym urlopie i nie ma z nią kontaktu, co — jego zdaniem — jest niedopuszczalne przy tak ważnym obszarze jak nadzór nad informatyką. Efekt? Na mocy zarządzenia Joyce Deriga została członkiem zarządu „bez teki” (weszła do zarządu z rekomendacji holenderskiego Eureko 13 lipca, po ustąpieniu Witolda Walkowiaka i początkowo sprawowała nadzór nad finansami).

Z naszych informacji wynika, że tydzień temu prezes Netzel zaproponował, aby sprawy IT przejął wiceprezes Piotr Kowalczewski, drugi z członków zarządu wyznaczony przez Eureko. Ten jednak odmówił przyjęcia propozycji na posiedzeniu we wtorek, a potwierdził to w środę.

— Bez komentarza — mówi Piotr Kowalczewski.

Rządzi skarb

Szef PZU złożył więc wniosek o podjęcie uchwały, która na nowo ustali zakres kompetencji poszczególnych członków zarządu (odbierając tym samym kompetencje Piotrowi Kowalczewskiemu). Głosowanie było tajne. Za uchwałą opowiedziało się trzech członków zarządu, a przeciw — dwóch (na posiedzenie zarządu stawiła się Joyce Deriga). Kto jak głosował? Łatwo ustalić. Skarb państwa ma w zarządzie PZU trzech przedstawicieli. Są to prezes Jaromir Netzel oraz dwoje członków: Mirosław Panek oraz Jolanta Strzelecka. Przeciw był wiceprezesi Kowalczewski i Deriga.

Z naszych informacji wynika, że nadzór nad pionem klienta masowego (biura bancassurance, sprzedaży, zarządzania produktami oraz ubezpieczeń małych przedsiębiorstw) przejmie teraz Jolanta Strzelecka. Do tej pory opiekowała się ona m.in. pionem likwidacji szkód oraz pionem klienta korporacyjnego. Z kolei Mirosław Panek przejmie nadzór nad sprawami informatycznymi. Wcześniej nadzorował pion finansowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu