Euro 2008: Ostatnia faza sprzedaży biletów

PAP
opublikowano: 14-02-2008, 11:34

 W sobotę ruszy proces zamawiania w  internecie biletów na mecze reprezentacji Polski w tegorocznych piłkarskich mistrzostwach Europy z puli, jaką PZPN otrzymał od UEFA. "Jeśli wszyscy składający aplikację zachowają zdrowy rozsądek, to cały proces powinien przebiegać bez problemów" - uważa prezes firmy odpowiedzialnej za dystrybucję wejściówek Marcin Krysiński.

Zamawianie biletów odbywać się będzie w dniach 16-29 lutego wyłącznie drogą internetową poprzez system "kupbilet.pl". Nie będzie obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy", a rozdział biletów odbędzie się w drodze losowania, które zaplanowane zostało na 7 marca.

Wszyscy chętni będą mogli zgłosić zapotrzebowanie zarówno na bilety na mecze grupowe Polaków, jak również na spotkania fazy pucharowej, czyli tzw. bilety warunkowe, dostępne tylko w przypadku awansu "biało-czerwonych" do danej fazy rozgrywek.

"Zamówień będzie na pewno znacznie więcej niż biletów. Apeluję do kibiców, by nie ulegali panice i zachowali zdrowy rozsądek. Kolejność zgłoszeń nie będzie miała żadnego znaczenia, więc nie ma sensu ścigać się z innymi, by szybciej złożyć zamówienie" - powiedział PAP Marcin Krysiński.

"Jesteśmy przygotowani na wielką ilość zgłoszeń, ale nie istnieją łącza internetowe, których nie można "zapchać". Wszystkie cechują się określoną przepustowością. Jeśli wszyscy jednocześnie ruszą do komputerów, to mogą wystąpić problemy i nie uda im się złożyć aplikacji" - dodał.

PZPN otrzymał od organizatorów ME 21 742 wejściówek na trzy spotkania grupowe - na spotkanie z Niemcami - 5668, z Austrią - 10 341, a z Chorwacją - 5733.

Wciąż nie wiadomo jednak jaka część tej kwoty trafi do publicznej sprzedaży, a ile zostanie rozdzielonych m.in. między działaczy, sponsorów, członków Klubu Wybitnego Reprezentanta, itp.

Niemiecka federacja z niemal identycznej sumy biletów, jaką otrzymał PZPN, do publicznej sprzedaży przekazała ponad 60 procent (dokładnie 14 400), ale w Chorwacji kibice mogli się ubiegać jedynie o 15 procent biletów, jakie otrzymał związek piłkarski. Z kolei Austriacy przekażą kibicom 70 proc.

"Na początku marca ogłosimy precyzyjnie liczbę biletów na poszczególne mecze, które zostaną przekazane do rozlosowania. Czekamy jeszcze na dokładne określenie zapotrzebowania przez najwyższe instytucje państwowe, a później specjalny zespół wszystko dokładnie podzieli. Do przekazania określonej ilości biletów sponsorom reprezentacji obligują nas stosowne umowy, więc nic w tym względzie nie zależy od naszego widzimisię" - zapewnił rzecznik prasowy PZPN Zbigniew Koźmiński.

"Na pewno ilość biletów przeznaczona do publicznej sprzedaży będzie większa niż w Chorwacji" - dodał.

Przed mundialem w Niemczech w 2006 roku PZPN do publicznej dystrybucji przeznaczył 37 procent otrzymanych biletów.

Ceny biletów oscylują od 45 euro (III kategoria), przez 80 euro (II kat.) do 110 euro (I kat.). Cena w złotówkach zostanie podana według ustalonego kursu i będzie powiększona o podatek VAT oraz pięć procent opłaty manipulacyjnej.

Szczęśliwcy, którzy wylosują bilety, będą musieli dokonać płatności zarówno za bilety na mecze grupowe, jak również bilety warunkowe, do 20 marca. W przypadku braku wpłaty zamówienie będzie anulowane.

Marcin Krysiński podkreślił, że firma będzie się starać eliminować klientów składających zamówienia w celach spekulacyjnych.

"W momencie zgłaszania się danej osoby do losowania nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zamierza ona sama wykorzystać bilet, czy też będzie próbowała odsprzedać go z zyskiem. Będzie to działanie nielegalne, które może skutkować dla nabywcy takiego biletu odmową wejścia na obiekt, a dla sprzedawcy zablokowaniem możliwości kupienia biletów na inne imprezy organizowane przez PZPN. Każdy będzie mógł zapisać się na jeden bilet dla siebie i drugi dla z góry wskazanej osoby. Konieczne będzie podanie numeru PESEL każdego, kto ubiega się o bilet. Będziemy to weryfikować i usuwać wszelkie wykryte próby obejścia tej zasady" - stwierdził Krysiński.

Turniej finałowy ME w Austrii i Szwajcarii rozpocznie się 7 czerwca. Dzień później Polacy rozegrają pierwszy mecz - z Niemcami w Klagenfurcie. 12 czerwca w Wiedniu podopieczni Leo Beenhakkera zmierzą się z Austrią, a 16 czerwca, ponownie w Klagenfurcie, spotkają się z Chorwacją. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane