Euro czeka na interwencję

Mariusz Potaczała
06-03-2000, 00:00

Euro czeka na interwencję

Ubiegły tydzień na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczął się bardzo nerwowo. Podczas poniedziałkowej sesji w Azji euro zanotowało największy w krótkiej historii europejskiej waluty spadek o 3,6 proc. w ciągu jednego dnia. Falę sprzedaży powstrzymał dopiero poziom EUR/USD 0,9390.

NIEKTÓRZY analitycy powracali do opublikowanego w piątek amerykańskiego PKB, który w czwartym kwartale wzrósł aż o 6,9 proc., czyniąc podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych bardziej prawdopodobnymi, ale naszym zdaniem nie było fundamentalnych przyczyn tak gwałtownego spadku.

W CIĄGU następnych dni euro odrobiło część strat, ale nerwowość rynku była bardzo duża. Co najmniej dwukrotnie rozchodziły się pogłoski o interwencji Bundesbanku i Banku Francji w okolicach EUR/USD 0,9660, co krótkofalowo umacniało kurs waluty.

NAJWAŻNIEJSZYM wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Chociaż większość ekonomistów uważała, że ECB odłoży podwyżki stóp na następne miesiące, ostatnie spadki kursu czyniły tę podwyżkę bardziej prawdopodobną. Podwyżka stóp nie odwróciłaby spadkowego trendu, ale w krótkim terminie prowadziłaby do umocnienia waluty. Naszym zdaniem, stopy zostaną podniesione prawdopodobnie w końcu marca lub w kwietniu.

PRZY OBECNEJ nerwowości na rynku walutowym, informacje fundamentalne będą miały drugorzędne znaczenie. Z danych statystycznych, których publikację przewidziano na rozpoczynający się tydzień, najważniejsze będą: wskaźnik cen producentów PPI dla państw „11” i wzrost wydajności w USA w IV kwartale.

TMS spodziewa się, że trend spadkowy euro będzie kontynuowany. W nadchodzącym tygodniu kurs EUR/USD spadnie do poziomu 0,9500. Gdyby poziom ten zostać przebity, wówczas spadki sięgną 0,9400.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro czeka na interwencję