Euro dobrze wpłynie na rynek nieruchomości

Paweł Grząbka
opublikowano: 04-11-2008, 00:00

Obserwacja rynków w państwach, które przyjęły wspólną walutę pokazuje, że w nowych krajach członkowskich europejskiej unii monetarnej ceny nieruchomości wzrosły.

Można to tłumaczyć większą aktywnością inwestorów zagranicznych, co wynika z mniejszych kosztów transakcyjnych (brak konieczności wymiany euro na walutę lokalną), eliminacji ryzyka kursowego i przeświadczeniem, że wejście do unii walutowej stanowi gwarancję stabilności i bezpieczeństwa.

Czynnikiem pobudzającym wzrost cen w Polsce będzie harmonizacja stóp procentowych NBP i Europejskiego Banku Centralnego. Teraz różnica między nimi wynosi aż dwa punkty procentowe. Obniżenie krajowych stóp do poziomu zgodnego z wymaganiami unii walutowej doprowadzi do zmniejszenia kosztów kredytu, wzrostu zdolności kredytowej Polaków i zainteresowania inwestycjami w nieruchomości.

Wraz z wejściem Polski do strefy euro, zwiększy się też konkurencja wśród banków i instytucji finansowych, co wpłynie na obniżenie kosztów kredytu i zwiększy popyt na nieruchomości. Wyniki badań przeprowadzonych przez NBP i MFW potwierdzają prognozy dotyczące spadku stóp procentowych oraz większego napływu inwestycji zagranicznych.

Paweł

Grząbka

dyrektor zarządzający CEE Property Group

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grząbka

Polecane