Euro pogłębia straty

DM TMS
opublikowano: 14-01-2009, 16:23

Dzisiejsza sesja na międzynarodowych rynkach walutowych upływała w oczekiwaniu na ważne dane makroekonomiczne, zarówno ze strefy euro, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Przez pierwszą część dnia euro umacniało się nieznacznie względem dolara, w wyniku czego kurs EUR/USD zdołał około godziny 10:00 przebić poziom 1,3300.

O godzinie 11:00 na rynek dotarły informacje dotyczące produkcji przemysłowej Eurolandu, która w listopadzie 2008 spadła o 7,7%, czyli więcej niż oczekiwano. Przełożyło się to na zniżkę kursu, która była kontynuowana po publikacji danych amerykańskich. Te również przestrzeliły prognozy.

Sprzedaż detaliczna w grudniu - miesiącu świątecznych zakupów – spadła w skali miesiąca o 2,7% w stosunku do oczekiwanych 1,2%, nieoczekiwany wzrost odnotowała za to liczba wniosków o kredyty hipoteczne. Około godziny 15:00 eurodolar znajdował się na poziomie 1,3094, czyli poniżej wczorajszych minimów. Jutro poznamy decyzję ECB w sprawie stóp procentowych, co może przynieść na rynki swoisty przełom. Jeżeli jednak nie będzie ona zbyt radykalna, w najbliższych dniach wciąż prawdopodobne wydają się poziomy EUR/USD poniżej 1,3100.

Istotne dane napłynęły dziś również z Polski. Inflacja CPI wyniosła w grudniu 3,3% rok do roku, czyli niewiele mniej niż prognozowane 3,4%. Zgodnie z wypowiedziami członków RPP, spadek inflacji poniżej 3,5% jest czynnikiem przemawiającym za dalszą obniżką stóp procentowych. Notowania złotego przyjęły tą informację ze spokojem, silnie zareagowały natomiast na dane z USA i spadki eurodolara. Od ich publikacji złoty zaczął silnie się osłabiać, by około godziny 15:30 osiągnąć poziomy odpowiednio 4,1800 za euro, i 3,1900 za dolara. W obecnej perspektywie, dalsza deprecjacja polskiej waluty w najbliższych dniach wydaje się całkiem prawdopodobna.


Artur Pałka
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Polecane