Euro spadnie poniżej 4 zł

Tomasz Bałamut
opublikowano: 03-01-2005, 00:00

W tym roku złoty będzie najlepszym pomysłem na inwestycję na rynku walutowym. Jednak tempo umocnienia mocno wyhamuje.

Gospodarka rozwijać się będzie w tempie 4,3-4,6 proc., a inflacja na koniec roku wyniesie 2-2,5 proc. Saldo rachunku bieżącego powinno wykazać jedynie niewielką poprawę, głównie ze względu na wzrost inwestycji wspomaganych importem. Z drugiej strony, deficyt rachunku bieżącego będzie w większym stopniu finansowany zwiększonym napływem zagranicznych inwestycji bezpośrednich, co będzie sprzyjać złotemu. Skalę wzrostów, choć nieznacznie, powinien ograniczać oczekiwany spadek stóp procentowych.

Polityczny kalendarz tego roku będzie również kalendarzem rynku walutowego. Wydaje się, że po planowanych na jesień wyborach sytuacja polityczna i perspektywy fiskalne poprawią się, co będzie sprzyjało kontynuacji trendu wzrostowego. Nastroje inwestorów będą zależne od tego, czy uda się uformować po wyborach trwałą koalicję. Kurs EUR/USD nie powinien mieć już tak dużego wpływu na notowania złotego, jak w minionym roku. Uważam, że w tym będzie zbliżony do obecnych poziomów.

Tomasz Bałamut ekonomista West LB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Bałamut

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro spadnie poniżej 4 zł