Euro wyszło z marazmu

Mariusz Potaczała
10-01-2000, 00:00

Euro wyszło z marazmu

Euro rozpoczęło bardzo obiecująco drugi rok swojej obecności na międzynarodowych rynkach walutowych. Już w pierwszym dniu tygodnia na sesji azjatyckiej zanotowano najwyższy od dwóch tygodni poziom kursu EUR/USD — 1,0185. Niewątpliwie wpływ na to miała skuteczna obrona systemów komputerowych przed zagrożeniem milenijnym i łagodne wejście w rok 2000. Także rezygnacja Borysa Jelcyna, ogłoszona 31 grudnia, została odebrana pozytywnie przez rynki finansowe. Osoba Jelcyna kojarzona była bowiem głównie z niestabilnością polityczną i ekonomiczną Rosji.

JAK ZWYKLE entuzjastycznie o walucie europejskiej wypowiadali się ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów „jedenastki”. Ich zdaniem gospodarka państw Unii będzie się rozwijać w tym roku w tempie 3 proc. rocznie i może pod tym względem prześcignąć nawet tempo wzrostu w USA.

OPTYMIZM zapanował także na europejskich giełdach — indeksy DAX i CAC40 pobiły historyczne rekordy notowań.

WZROSTOWY trend euro utrzymywał się przez cztery dni, w czwartek osiągając swój szczyt — 1,0410 wobec dolara amerykańskiego. Osłabienie się dolara w stosunku do waluty europejskiej wynikało również z rosnących obaw rychłej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Informacje te wpłynęły negatywnie na amerykańską giełdę i rynek obligacji. Rynek zastanawia się obecnie nie nad tym, czy stopy w USA będą podniesione, bo to wydaje się nieuchronne, ale nad samą skalą tej podwyżki.

NAJWAŻNIEJSZE dane makroekonomiczne, które czekają nas w zbliżającym się tygodniu, to bilans handlowy i deficyt na rachunku obrotów bieżących Niemiec za listopad (publikacja 10.01.), wskaźnik wzrostu produkcji przemysłowej w państwach strefy euro w październiku (13.01.) oraz wielkość produkcji przemysłowej w USA w grudniu (14.01.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro wyszło z marazmu