Euroland: indeks PMI dla przemysłu zaskoczył wzrostem

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 19-02-2021, 10:36

Rozwój sektora przemysłowego w gospodarce strefy euro był kontynuowany w lutym i zaskoczył skalą wzrostu.

Hannelore Foerster

W drugim miesiącu 2021 r. indeks PMI opracowywany przez firmę Markit Economics podskoczył do 57,7 pkt z 54,8 pkt miesiąc wcześniej.

Odczyt okazał się zdecydowanie lepszy od prognoz ekonomistów, których mediana zakładała spadek wskaźnika obrazującego koniunkturę w sektorze przemysłowym do 54,3 pkt.

Do najwyższego poziomu od lutego 2018 r. wspiął się subindeks popytu na wyroby przemysłowe osiągając wartość 57,7 pkt. Po raz pierwszy też od dwóch lat odnotowano wzrost zatrudnienia w fabrykach (wskaźnik wzrósł z 49,4 do 50,9 pkt.) Mocnym punktem okazał się też wzrost nowych zamówień.

Tymczasem problemem pozostaje sektor usług, najboleśniej dotkniętych konsekwencjami pandemii. PMI dla tego segmentu gospodarki spadł do 44,7 pkt. z 45,4 pkt w styczniu, kształtując się znacznie poniżej mediany oczekiwanej na poziomie 45,9 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane