Euroland uniknął recesji w IV kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-01-2023, 12:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strefa euro zaskoczyła wzrostem w ostatnim kwartale minionego roku. Był on co prawda symboliczny, ale pozwolił uniknąć recesji.

Alex Kraus/Bloomberg

Według danych Eurostatu, PKB Eurolandu wzrósł w okresie październik-grudzień 2022 r. o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym. Tymczasem oczekiwano spadku rzędu 0,1 proc. Również w ujęciu rocznym odczyt okazał się lepszy od prognoz. Gospodarka rozwijała się bowiem w tempie 1,9 proc., zaś mediana projekcji sugerowała zwyżkę rzędu 1,8 proc.

W obu jednak przypadkach dynamika wyraźnie spowolniła z odpowiednio 0,3 i 2,3 proc. kwartał wcześniej.

W gronie czołowej czwórki gospodarek euro strefy in minus zaprezentowały się w IV kwartale 2022 r. Niemcy i Włochy, notując spadek PKB. Pozytywnie zaskoczyły za to Francja i Hiszpania.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył wczoraj swoje prognozy dla bloku monetarnego. Przewiduje, że PKB strefy euro wzrośnie w 2023 r. o 0,7 proc., więcej niż 0,5 proc. oczekiwane w październiku i 0,5 proc. prognozowanych przez Europejski Bank Centralny w grudniu. Szacunki za 2022 r. sugerują wartość na poziomie 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane