„Eurolandowi grozi kolejna stracona dekada”

opublikowano: 09-10-2014, 11:28

Jeśli kraje eurolandu jak Francja nie dokończą istotnych reform strukturalnych unii walutowej grozi kolejna „stracona dekada”, ostrzega Hans-Werner Sinn, szef Ifo Institute z Monachium.

Sinn uważa, że bardziej niż rozpad eurolandowi grozi długi okres stagnacji jeśli niektóre kraje nie zwiększą produktywności i nie zakończą programów głębokich reform.

- Już straciliśmy w strefie euro jedną dekadę z powodu tych ogromnych napływów kapitału do krajów południowej Europy, gdzie nie były wykorzystywane produktywnie, i stracimy koleją dekadę jeśli nie zaczniemy działać – powiedział Sinn w CNBC.

Jego zdaniem, głównym problemem eurolandu w minionej dekadzie było to, że oszczędności trafiały do krajów południowej Europy, które je przejadały raczej niż wykorzystywały do zwiększenia produktywności swoich gospodarek.

Sinn przekonuje, że kraje południowej Europy powinny przejść „bolesną dewaluację” aby mogły znów rosnąć. Dlatego jego zdaniem, zamiast obecnie pożyczać dzięki  bardzo niskiemu kosztowi w okresie niskiego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji, powinny dokończyć bolesne reformy gospodarcze.

Hans-Werner Sinn
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane