Euronext sfinalizował przejęcie Borsa Italiana

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-04-2021, 16:42

Paneuropejska platforma handlu giełdowego Euronext sfinalizowała w czwartek przejęcie parkietu w Mediolanie. Z włoskiej giełdy chce uczynić jedno z centrów finansowych i handlu grupy, donosi Reuters.

Borsa Italiana
Borsa Italiana
fot. Bloomberg

Wrażliwe politycznie przejęcie Borsa Italiana odbyło się w październiku 2020 r. kosztem 4,4 mld EUR. W pokonanym polu, o czym m.in. przesądziły właśnie czynniki polityczne została giełda w Londynie (LSE), a także Deutsche Boerse oraz szwajcarska SIX.

Obawy rządu w Rzymie budził fakt, że Borsa Italiana jest właścicielem platformy MTS, na której obraca się długiem kraju o wartości 2,0 bln EUR. W celu pozyskania przychylności włoskich władz Euronext, który jest już właścicielem rynków giełdowych w Paryżu, Amsterdamie i Dublinie wynegocjował strukturę zarządzania, zgodnie z którą włoski inwestor państwowy CDP Equity i czołowy bank Intesa Sanpaolo dołączają do grona głównych akcjonariuszy Euronext z udziałami odpowiednio 7,3 i 1,3 proc.

Umowa przejęcia Borsa Italiana przewiduje przeniesie przez Euronext swojego centrum danych z Basildon w Wielkiej Brytanii do Bergamo w północnych Włoszech, gdzie włoska firma Aruba prowadzi centrum danych w chmurze o powierzchni 200 tys. m2.

Włochy staną się fizyczną lokalizacją infrastruktury rynkowej grupy Euronext i głównym centrum finansowym obsługującym 25 proc. wszystkich europejskich transakcji na akcjach - powiedział Stephane Boujnah, dyrektor generalny Euronext.

By sfinansować transakcję przejęcia Euronext zapowiedział sprzedaż akcji o wartości 1,8 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane