Europa: DAX znów spadł przez giełdy w USA

opublikowano: 02-10-2003, 19:35

Europejskie giełdy rosły w czwartek drugi raz z rzędu odrabiając straty z poprzednich ośmiu spadkowych notowań. Jako jedna z niewielu zniżką zakończyła dzień giełda niemiecka, która zamyka sesję najpóźniej w Europie. Powodem pogorszenia nastrojów na parkiecie we Frankfurcie było osłabienie rynków amerykańskich w czasie czwartkowych notowań.

Duże wzrosty głównych indeksów na zakończeniu środowych notowań na Wall Street, wywołane danymi wskazującymi na dalszy rozwój amerykańskiego sektora wytwórczego, poprawiły nastroje w Europie. Czwartkowe sesje na największych europejskich rynkach toczyły się pod dyktando popytu. Inwestorzy kupowali głównie akcje spółek, które są mocno zaangażowane na rynku USA.

Kolejną sesję drożały papiery Aegon. Holenderska spółka ubezpieczeniowa aż 60 proc. przychodów wypracowuje za oceanem. Jej kurs, głównie w związku z powodu obaw spowodowanych przez osłabienie dolara, spadł w drugiej połowie września aż o 17 proc.

Do łask inwestorów wrócił Ahold. Holenderska sieć supermarketów zdążyła w wymaganym terminie przedstawić rzetelny raport za ubiegły rok. Pozwoli jej to spełnić warunek banków, które zgodziły się otworzyć jej linię kredytową.

Podobne powody stały za poprawą notowań Ericssona. Szwedzki koncern telekomunikacyjny poinformował o zapewnieniu sobie finansowania do 2007 roku. Dogadał się także z wierzycielami reprezentującymi 75 proc. jego całego długu. Kurs spółki rósł w czwartek po raz pierwszy w tym tygodniu.

Popytem wciąż cieszą się akcje Alitalii. Prezes włoskich linii lotniczych jest przekonany, że dołączą one do aliansu zawiązanego przez KLM i Air France, zanim zakończą one planowaną fuzję, tj. przed kwietniem przyszłego roku.

Na niemieckiej giełdzie liderami zniżek byli przedstawiciele branży motoryzacyjnej. W grupie najmocniej przecenionych spółek znalazł się MAN, Volkswagen, BMW i DaimlerChrysler. Ten ostatni poinformował po środowej sesji o spadku sprzedaży na amerykańskim rynku zarówno aut Chryslera, jak i Mercedesa.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: DAX znów spadł przez giełdy w USA